Spis treści
Kwiaty jadalne to ciekawa ozdoba nie tylko naszych ogrodów, ale także potraw. W kuchni coraz częściej można spotkać dnia z dodatkiem kwiatów jadalnych, jednak przed ich spożyciem, warto poznać więcej informacji na temat tych roślin. W poniższym artykule dowiesz się, jak rozpoznać kwiaty jadalne i jakie są najpopularniejsze gatunki. Przeczytasz też, jak wybierać kwiaty jadalne do sałatek, deserów i wypieków, a także jak można wykorzystać je w innych dziedzinach życia.
Jadalne kwiaty to kwiaty roślin, które są bezpieczne i nadają się do spożycia. Większość kwiatów jadalnych posiada przyjemny smak oraz korzystny dla naszego organizmu skład chemiczny, np. zawierają wiele witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Kwiaty jadalne często mają delikatny, kwiatowy smak i przyjemny aromat, który może różnić się w zależności od gatunku. Niektóre kwiaty są słodkie, inne mają wyraźniejszą nutę cytrusową, a jeszcze inne mogą mieć lekko gorzkawy posmak.
Warto zaznaczyć, że walory smakowe i dekoracyjne to nie jedyny element dodający uroku potrawom. Niektóre kwiaty posiadają także właściwości lecznicze i kosmetyczne.
Przed spożyciem kwiatów jadalnych warto mieć pewność, że nie są one trujące. Należy wybierać tylko te, których pochodzenie jest pewne lub uprawiać je samemu. Kwiaty jadalne powinny być owoce lub warzywa, a więc te same zasady w kwestii upraw i zakupów stosujemy do kwiatów.
Wśród najpopularniejszych kwiatów jadalnych znajdują się między innymi:
Powyższe kwiaty nadają się idealnie do sałatek, deserów i wypieków. Wiele z nich ma również właściwości lecznicze, np. fiołki, które działają moczopędnie, czy mniszek lekarski, który jest pomocny w leczeniu dolegliwości trawiennych (nadmierne gazy jelitowe, nadkwasota żołądka).
Do sałatek najlepiej nadają się kwiaty o delikatnym smaku, np: bławatek lub stokrotki. Z kolei pestki i kwiaty kapusty oraz kwiaty dyni, które są świeże, nadają się idealnie na letnie sałatki. Dla osób lubiących nieco mocniejsze smaki, warto spróbować sałatki z dodatkiem nasturcji, której smak jest lekko pikantny.
Kwiaty jadalne to doskonały dodatek nie tylko do sałatek, ale także do ciast i deserów. Do wypieków warto wybrać kwiaty o intensywnym aromacie, np. róże, lawendę czy hibiskus. Z kolei do lodów nadają się m.in. płatki kwiatów aksamitki, a do ciast – nagietki, które dają charakterystyczny, korzenny smak. Do wypieków (mufinek, tortów) warto wybierać kwiaty o wyrazistym smaku i zapachu, np. goździki, rumianek, szałwia czy pelargonia. Kwiaty te można dodać do ciast, aby nadać im charakterystycznego, korzennego smaku. Kwiaty jadalne nie tylko dodają smaku, ale w związku z tym, że występują w różnych kolorach i kształtach, stają się atrakcyjne jako dekoracje potraw. Dodają wizualnego uroku i mogą nadawać danym daniem elegancji i kreatywności.
Niektóre kwiaty jadalne mają też właściwości lecznicze i można je wykorzystać do produkcji kosmetyków czy leków naturalnych. Przykładem może być nagietek, który ma działanie przeciwzapalne oraz łagodzi skutki oparzeń. Z kolei wyciąg z kwiatów rumianku działa uspokajająco na skórę i łagodzi stany zapalne.
Poza kulinariami i kosmetykami kwiaty jadalne można wykorzystać także w medycynie naturalnej. Przykładem może być mniszek lekarski, który ma działanie moczopędne i przeciwzapalne. Można go stosować też przy dolegliwościach trawiennych. Z kolei pestki dyni są źródłem witamin i składników mineralnych oraz mogą wspomagać leczenie chorób układu moczowego. Niektóre kwiaty jadalne są bogate nie tylko w składniki odżywcze, ale także w przeciwutleniacze. Przykładem jest nagietek, który zawiera beta-karoten, czy rzeżucha, która jest dobrym źródłem witaminy C.
Nie wszystkie kwiaty nadają się do spożycia. Przykładem mogą być kwiaty ozdobne, które są często traktowane pestycydami lub innymi silnie działającymi środkami ochrony roślin. Nie spożywa się również kwiatów czarnego bzu, konwalii czy służącej jedynie jako element dekoracji aksamitki.
Należy zwrócić uwagę, że także w przypadku kwiatów jadanych sposób przygotowania i spożywania kwiatów może się różnić w zależności od gatunku. Dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z informacjami na temat konkretnego gatunku kwiatu przed jego spożyciem, ponieważ pomimo dopuszczenia do spożycia wymagane jest odpowiednie przygotowanie.
Przed spożyciem kwiatów należy mieć pewność, że nie są one trujące. Nie warto zbierać kwiatów rosnących przy drogach, ponieważ część z nich do złudzenia przypomina niejadalny odpowiednik jadalnego. Dodatkowo kwiaty rosnące przy drodze mogą być zanieczyszczone smogiem i innymi szkodliwymi substancjami. Zawsze przed konsumpcją kwiatów należy dokładnie je umyć.