Nadmierne gazy jelitowe

Nadmierne gazy jelitowe to dolegliwość, która może powodować dyskomfort i wpływać na jakość życia. Każdy człowiek wytwarza gazy w swoim układzie pokarmowym w trakcie trawienia, jednak poziom gazu i częstotliwość oddawania ich zależy od różnych czynników. W poniższym artykule omówię przyczyny nadmiernej produkcji gazów jelitowych, objawy oraz wpływ na zdrowie. Dowiedz się, jak radzić sobie z tą dolegliwością oraz kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Co to są nadmierne gazy?

Każdy zdrowy człowiek wytwarza ok. 200 ml gazów w swoim układzie pokarmowym każdego dnia. Gazy są dostarczane do przewodu pokarmowego wraz z powietrzem podczas spożywania posiłku lub produkowane przez florę bakteryjną w jelicie.  Nadmierne gazy jelitowe to stan, w którym poziom i częstotliwość oddawania ich znacznie wzrasta.

Czym są gazy jelitowe?

Gazy jelitowe to mieszanina różnych gazów, takich jak wodór, dwutlenek węgla, metan i azot, które powstają w układzie pokarmowym podczas fermentacji i trawienia pokarmu. Najczęściej pojawiają w podczas połykania nadmiernej ilości powietrza, np. podczas jedzenia posiłków, spożywania fermentujących produktów lub picia napojów gazowanych. Oddawanie gazów kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia jest jak najbardziej normalne. Jeśli ich objętość jest większa, zapach nieprzyjemny, a przy tym pojawiają się dodatkowe dolegliwości, takie jak bóle brzucha, zaparcia lub biegunki warto bliżej przyjrzeć się temu problemowi.

Ile gazów jest normalne?

Normalna ilość gazów w jelicie to około 100-200 ml na dobę, a częstotliwość wydalania gazów wynosi od 10 do 20 razy na dobę. Problem zaczyna się wtedy gdy ilość oddawanych gazów przekracza 25 razy na dobę. Wtedy nadmierne wydzielanie gazów jest powodem, aby zgłosić się do lekarza i ustalić co jest przyczyną tak dużej ilości gazów jelitowych. Przed konsultacją warto się obserwować i zwrócić uwagę czy gazy i wzdęcia nasilają się po zjedzeniu produktów mlecznych, strączków, kawie a może po produktach ciężkostrawnych, które stanowią  u nas element nieprawidłowej diety.

Przyczyny nadmiernej produkcji gazów

Nadmierne powstawanie gazów w jelitach może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak spożywanie pokarmów, które są trudne do strawienia, złe nawyki żywieniowe, choroby przewodu pokarmowego i zaburzenia flory bakteryjnej w jelicie grubym. Przykładami mogą być:

 

Przyczyny nadprodukcji gazów jelitowych

Nadmierne gazy jelitoweNadmierne gazy jelitowe mogą być również spowodowane nietolerancją laktozy, częstym połykaniem powietrza, jedzeniem dużych ilości roślin strączkowych, żuciem gumy, jedzeniem zbyt szybko, a także piciem napojów gazowanych. Celiakia, zaparcia lub zespół jelita drażliwego mogą także skutkować nadmiernymi gazami w jelitach.

Jelito – przyczyny nadmiernych gazów

Jelito grube bierze udział w końcowej fazie trawienia i produkcji gazów. Nadmierne gazy jelitowe mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak bakteryjne fermentacje, trawienie pokarmów oraz spożycie wody (sprawdź ile powinno się pić wody). Opisane czynniki mogą sprzyjać występowaniu zbyt dużej ilości gazów w jelitach. Zazwyczaj stężenie gazów produkowanych w jelitach nie ulega zwiększeniu, nie mniej jednak u większości osób nawet niewielka zmiana objętości gazów powoduje dyskomfort i dokuczliwe objawy.

Symptomy nadmiernej produkcji gazów

Objawy nadmiernej produkcji gazów jelitowych to m.in. wzdęcia, bóle brzucha, odbijanie, uczucie pełności, częste gazy i biegunka lub zaparcia. Mogą one wystąpić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Nadmierne gazy – wpływ na zdrowie

Choć nadmierne oddawanie gazów nie jest stanem groźnym dla zdrowia, może powodować dyskomfort i wpływać na jakość życia. Dolegliwość ta może powodować problemy z samopoczuciem, a także zwiększać ryzyko rozwoju zespołu jelita drażliwego lub chorób układu pokarmowego. Jeśli objawy nie ustępują, warto skonsultować się z lekarzem i znaleźć przyczynę tego stanu, wykonując pełną diagnostykę obrazową oraz badania krwi na czczo (czy wiesz dlaczego morfologia musi być na czczo).

Czy częste gazy to normalne zjawisko?

Zwolennicy zdrowego stylu życia twierdzą, że częste wydalanie gazów jest naturalnym zjawiskiem i wynika z wprowadzenia do diety więcej warzyw i owoców, które zawierają włókna pokarmowe. Jednak nadmierne gazy jelitowe powinny być traktowane poważnie, a ich przyczyny należy skonsultować z lekarzem.

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierne gazy jelitowe są dolegliwością, którą można skutecznie leczyć. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia diagnoza, wykrycie przyczyny i odpowiednie leczenie. Jeśli masz problemy z nadmiernymi gazami, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiednią terapię np: probiotyki i dietę.

Twój koszyk
0