Witamina C to niezbędny składnik naszej diety, a zapotrzebowanie na witaminę C musi być w całości pokryte z zewnątrz, gdyż brak jest możliwości syntezy tej witaminy w organizmie człowieka. Średnie zapotrzebowanie na witaminę C szacowane jest na kilkadziesiąt mg dziennie. Jednak u zwierząt, które mają możliwość syntezy tej witaminy, jej synteza – w przeliczeniu na kg masy ciała – jest znacznie wyższa; a jeszcze bardziej wzrasta w stanach stresu czy choroby. Sama natura podpowiada nam zatem, że witamina C to związek umożliwiający adaptacje do stresowych sytuacji, wymagających mobilizacji organizmu. I rzeczywiście – dziś realne zapotrzebowanie na witaminę C sięga nawet 1000 mg, co wynika z faktu, iż narażeni jesteśmy stale na działanie stresu, wolnych rodników, a niewłaściwym trybem życia przyczyniamy się do strat tego związku z organizmu. Trudno dostarczyć tak wysokich dawek tej witaminy wraz z dietą, dlatego wskazana jest suplementacja witaminy C.
[WITAMINA C LEWA]Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C ustalone jest na poziomie kilkudziesięciu mg i rzeczywiście tyle kwasu askorbinowego wystarczy, aby zapobiec niedoborom witaminy C. Jednak terapeutyczne i profilaktyczne działanie witaminy C odczuć można dopiero, gdy przyjęte dawki będą znacznie wyższe. Mowa o ilościach sięgających nawet 1000 mg na dobę.
Takie wysokie zapotrzebowanie na witaminę C wykazują zwłaszcza osoby:
– narażone na ciągły stres
– mieszkające na terenach o znacznym zanieczyszczeniu środowiska
– uprawiające sport lub ciężko pracujące fizycznie
– kobiety w ciąży i karmiące piersią
– w podeszłym wieku i małe dzieci
– chorujące na cukrzycę, nadciśnienie czy miażdżycę
– palacze papierosów i spożywający alkohol
– cierpiące na zaburzenia odporności czy alergie
Można śmiało powiedzieć, że niemal każdy z nas na jakimś etapie życia wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na kwas askorbinowy.
Sporo trudności może sprawić dostarczenie kilkuset mg czy 1000 mg witaminy C z dietą. Gdzie witamina C występuje w największych ilościach? Bezkonkurencyjne okazują się acerola i dzika róża, jednak ta pierwsza nie jest spotykana w nieprzetworzonej formie w naszej diecie, zaś ta druga – spożywana jest rzadko.
Lepiej dostępne produkty, w których znaleźć można sporo witaminy C, to:
– kiwi
– truskawki
– papaja
– cytrusy
– natka pietruszki
– papryka
– brokuły
– brukselka
Aby mieć pewność, że rzeczywiście dostarczasz odpowiednio wysokich dawek witaminy C – sięgnij po suplementy z kwasem askorbinowym.
Najczęściej dostępną formą witaminy C w suplementach jest kwas askorbinowy lewoskrętny. Witamina C dostępna może być w różnych formach – jest zatem witamina C w proszku, witamina C krople czy tabletki, witamina C w ampułkach. Forma przyjęcia witaminy C wybierana jest najczęściej wedle indywidualnych upodobań – najwygodniejsza jest do zażycia witamina C w kapsułkach, którą połknąć można w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.
Dla skuteczności działania witaminy C największe znaczenie ma jej biodostępność – a najlepszą przyswajalnością cechuje się witamina C 1000 mg naturalna. Pochodzi ona z ekstraktów owocowych, które poza kwasem askorbinowym stanowią źródło innych skutecznych antyutleniaczy. Jeśli zatem Twój suplement zawiera ekstrakty z aceroli i dzikiej róży, możesz mieć pewność, że dostarczysz nie tylko doskonale przyswajalnej przez organizm naturalnej witaminy C, ale także bioflawonoidów czy minerałów. W ten sposób kompleksowo zadbasz o zdrowie i młody wygląd, spowalniając procesy starzenia oraz chroniąc się przed rozwojem wielu chorób przewlekłych.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.