Niedobór i nadmiar potasu – ich objawy są podobne

niedobór i nadmiar potasuPotas to obok sodu i chloru główny elektrolit organizmu. Odpowiada za utrzymanie właściwej objętości płynów ustrojowych, ciśnienia osmotycznego, przewodzenie impulsów nerwowo – mięśniowych. Jest to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i serca, reguluje syntezę insuliny. Zarówno niedobór potasu, jak i jego nadmiar odbijają się niekorzystnie na zdrowiu, niekiedy prowadząc do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Niedobór i nadmiar potasu – jakie są przyczyny?

Potas to pierwiastek, który powinien być dostarczany z codzienną dietą. Poziom potasu we krwi utrzymywany jest w granicach 3,5 – 5,5 mmol / l, a wartości te stanowią wypadkową potasu dostarczonego wraz z dietą oraz potasu utraconego z organizmu za pośrednictwem układu pokarmowego i moczowego oraz z potem.

[POTAS PRAWA]Jeśli dostarczymy zbyt mało potasu z zewnątrz lub utracimy go zbyt dużo z organizmu – grozi nam niedobór potasu. Natomiast nadmiar tego pierwiastka najczęściej jest konsekwencją niewydolności nerek i zaburzeń wydalania potasu wraz z moczem.

W przypadku niedoboru potasu najważniejszymi czynnikami ryzyka są biegunki i wymioty, gorączka, intensywne uprawianie sportu, stosowanie niektórych leków oraz zbyt niska podaż potasu wraz z dietą. Objawy niedoboru potasu to osłabienie siły mięśniowej, bolesne skurcze mięśni, ogólne osłabienie, zawroty głowy, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca czy obrzęki.

Co ciekawe – bardzo podobne są objawy towarzyszące zbyt wysokiemu poziomowi potasu we krwi. Może dojść do osłabienia organizmu, spadku siły mięśniowej, arytmii, splątania czy zaburzeń świadomości. Nie ma możliwości, aby dostarczyć zbyt dużych dawek potasu wraz z dietą, możliwe natomiast jest przedawkowanie potasu w tabletkach. Taka sytuacja ograniczona jest jednak jedynie do przypadków niewłaściwego dawkowania potasu oraz przyjmowania suplementów diety przez osoby cierpiące na niewydolność nerek.

Dieta czy suplementy z potasem?

Niedobór potasu (hipokaliemia) jest spotykany znacznie częściej niż jego nadmiar. Niekiedy złe samopoczucie ogólne, osłabienie i nadciśnienie uznawane jest za przejaw stresującego trybu życia – nie każdy skojarzy te objawy ze zbyt niskim poziomem potasu we krwi. Najskuteczniejszym sposobem na rozpoznanie niedoboru potasu jest wykonanie badania poziomu potasu we krwi. A sposobem na profilaktykę hipokaliemii jest suplementowanie potasu.

Wskazaniem do stosowania potasu w tabletkach jest uprawianie sportu, stosowanie antybiotyków, diety odchudzające, wymioty i biegunki. Dzięki suplementacji zrównoważymy poziom potasu utraconego z organizmu. Suplementem diety, który skutecznie uzupełni potas w organizmie jest Potas organiczny marki Cheers. Zawiera on doskonale przyswajalny cytrynian potasu, a skład preparatu jest wolny od syntetycznych dodatków, glutenu i innych alergenów, a także unikanej przez wegan żelatyny. Dawkowanie potasu marki Cheers to trzy kapsułki dziennie, co zapewnia podaż potasu w wysokości 780 mg.

Jednocześnie nie należy zapominać o właściwym zbilansowaniu diety. Przyswajalność potasu z diety zwiększa m. in. magnez i witaminy z grupy B. Te związki często występują w naturalnych źródłach potasu, takich jak orzechy, zielone liście warzyw, pełnoziarniste produkty zbożowe. Inne wartościowe źródła potasu to kakao, suszone morele, banany, ziemniaki, pomidory, mięsa. Warto pamiętać, że alkohol, cukier i kofeina ograniczają przyswajalność potasu z diety. Nie należy zatem spożywać produktów bogatych w potas w towarzystwie tych składników.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0