Wpływ witaminy K na kości

witamina k kościKości to najtwardsza tkanka w organizmie, która swą ogromną wytrzymałość zawdzięcza specyficznej konstrukcji tkanki kostnej. Najważniejsza dla prawidłowej budowy i funkcjonowania kości wydaje się być właściwa mineralizacja tkanki kostnej. Siła kości kojarzona jest głównie z wysoką podażą wapnia w diecie. Okazuje się jednak, że takie postrzeganie roli wapnia jest błędne. Sam wapń nie wzmocni kości, co więcej – może osadzać się w tkankach miękkich, a takie zwapnienia mogą szkodzić naszemu zdrowiu. W świetle najnowszych badań już wiadomo, że dla zdrowia kości najważniejsze są dwie witaminy – witamina D3 i K2.

Witamina K2 – zapobiega „paradoksowi wapnia”

Od wielu lat lekarze i eksperci od żywienia zastanawiali się jak wytłumaczyć fakt, iż społeczeństwa o najwyższym spożyciu wapnia z dietą są jednocześnie najbardziej dotknięte osteoporozą. Świadczyło to o tym, że sam wapń nie wystarcza do wzmocnienia struktury kości. Co więcej – zauważono ścisły związek między występowaniem osteoporozy a chorobami układu sercowo – naczyniowego: miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca, zwapnieniem zastawek. Zaburzenia te spowodowane były osadzaniem się jonów wapnia w tkankach miękkich zamiast w kościach.

[WITAMINA D LEWA]Dziś już wiemy, że kluczowe znaczenie dla powstawania depozytów wapnia w kościach mają witaminy D3 i K2. Niedobór witaminy K i D objawia się m. in. osłabieniem kości, a także zaburzeniami pracy układu sercowo – naczyniowego. Witaminy te wzmacniają przyswajalność wapnia z przewodu pokarmowego, ograniczają wydalanie wapnia przez nerki oraz kierują wapń do kości. Ponadto witamina K2 hamuje aktywację białek, które przyczyniają się do powstawania zwapnień w ścianach naczyń krwionośnych. Efektem działania witamin K i D jest zatem ochrona kości, a jednocześnie – układu sercowo – naczyniowego. Związki te wspomagają ponadto odporność, regulują pracę układu nerwowego i dbają o doskonały nastrój.

Jak dostarczyć odpowiednich ilości witaminy K2?

Witamina K2 jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niestety – jest to witamina niedoborowa. Z dietą dostarczamy przede wszystkim witaminy K1, syntetyzowanej przez rośliny. Spożywając warzywa, zwłaszcza ich zielone liście – powinniśmy dostarczyć zalecanych kilkudziesięciu mikrogramów witaminy K1. Trudniej jest zapewnić podaż witaminy K2, znajdującej się w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz powstającej na drodze fermentacji bakteryjnej. Małe ilości witaminy K2 zawierają: mięso, ryby i jaja, natomiast duże jej ilości zawiera natto. Niestety – te fermentowane nasiona soi są wciąż jeszcze trudno dostępne w naszych sklepach.

Jedynym skutecznym sposobem na zapobieganie niedoborowi witaminy K2 jest zatem jej suplementacja. Najlepiej jest wybrać naturalną witaminę K2 razem z witaminą D3. Łączne działanie witaminy K i D to najskuteczniejsza profilaktyka zarówno osteoporozy, jak i wielu chorób cywilizacyjnych. Suplementacja witaminy D3 i K2 w postaci łatwo rozpuszczalnych kapsułek to inwestycja w zdrowie i troska o organizm.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0