Spis treści
Stosowanie pokrzywy znane jest od wieków. Pomaga w naprawdę wielu dolegliwościach. Pobudza układ immunologiczny, zmniejsza poziom złego cholesterolu, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stany zapalne i łagodzi ból. Badania wykazały, że ma działanie moczopędne, a zatem jest polecana przy stanach kamicy nerkowej, schorzeniach nerek, obrzękach, ale również chorobach układu ruchu ponieważ zwiększa ilość usuwanego kwasu moczowego, który może odkładać się w komórkach ciała.
Pokrzywa jest wspaniałym źródłem witamin i minerałów. Zawiera m.in. krzem, żelazo, magnez oraz wiele wartościowych składników niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badania kliniczne dowodzą jej pozytywnego efektu w leczeniu cukrzycy, alergii, artretyzmu.
Pokrzywa jest bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Zawiera m.in. witaminy C, A, B1, B2, B3, K, a także wiele innych. Warto również dodać, że pokrzywa zawiera spore ilości żelaza. Dlatego warto pić herbatki z pokrzywy, aby uzupełniać swoje niedobory witamin i minerałów. Warto zaznaczyć, że podczas badań klinicznych trwających niemal 2 lata nie wykazano efektów ubocznych spożywania pokrzywy, choć w badaniu wykazano śladowe ilości niklu. Pierwiastek ten w pokrzywie był wyższy w porównaniu do innych roślin.
Pokrzywa wykazuje także właściwości regulujące poziom cukru we krwi. Przeprowadzone badania wykazały, że wyciąg z pokrzywy zwyczajnej może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Dlatego warto stosować ją regularnie, jeśli chcemy wspomagać walkę z cukrzycą.
Wiele osób uważa, że pokrzywa jest skutecznym narzędziem w walce z nadwagą. Jednak, jak przeprowadzone badania pokazują, nie ma na to dowodów. Niestety picie herbatki z pokrzywy nie spala tłuszczu i nie wpływa znacząco na spalanie kalorii, teoria o korzyściach dla odchudzania jest zwykłym mitem. Zdania, które pojawiają się w związku z takimi właściwościami pokrzywy mogą być oparte na jej działaniach diuretycznych. Dla wielu osób działanie moczopędne jest tożsame z działaniem odchudzającym.
Pokrzywa na odchudzanie – mit, pokrzywa jako wspomaganie usuwania zatrzymanej wody w procesie odchudzania – tak. Picie herbatki z pokrzywy bezpośrednio nie wpływa na zrzucenie zbędnych kilogramów, jednak w trakcie procesu odchudzania może pełnić ważną rolę. Pokrzywa ma działanie moczopędne, które może pomóc nam usunąć nadmiar wody z organizmu. Dlatego warto włączyć ją do swojej diety, podczas redukcji masy ciała.
Podsumowując, nie ma dowodów na to, że picie herbatki z pokrzywy przyspiesza odchudzanie. Niemniej jednak, ze względu na jej właściwości może ona stanowić cenny element naszej diety, wspierając nasz organizm w trakcie trudnego procesu odchudzania oraz dostarczając witamin i minerałów.
Do przygotowania naparu z pokrzywy potrzebujesz liści pokrzywy oraz wody. Należy zalać pokrzywę wrzątkiem, a następnie parzyć około 10-15 minut. Po upływie tego czasu, herbata z pokrzywy jest gotowa do picia.
Do przygotowania soku z pokrzywy potrzebujesz młodych liści pokrzywy. Należy je opłukać wodą, wrzucić do blendera i zblendować. Następnie przelej zawartość do sitka, a sok delikatnie odciskaj. Tak przygotowany sok z pokrzywy może być pity zarówno na zimno, jak i na ciepło.
Warto pić napar i sok z pokrzywy, ponieważ posiada on wiele korzyści prozdrowotnych. Przede wszystkim wykazuje działanie moczopędne i może wspomóc pracę nerek. Sok z pokrzywy ma właściwości oczyszczające i pobudza przemianę materii, dlatego warto spożywać go regularnie, aby cieszyć się jego leczniczymi właściwościami. Ponadto sok ze świeżej pokrzywy może być stosowany w przebiegu cukrzycy typu II, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi. Picie naparu z pokrzywy pobudza organizm do zwiększania poziomu hemoglobiny oraz wpływa dodatnio na liczbę erytrocytów(przeczytaj erytrocyty – co to takiego). Pokrzywę należy pić przy problemach żołądkowych, wiosennym osłabieniu, a także zmniejszeniu objawów nieżytu alergicznego nosa.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pokrzywa wykazuje działanie moczopędne, co może być korzystne dla naszych nerek. Warto włączyć ją do swojej diety, zwłaszcza, jeśli masz problemy z układem moczowym. Wiele osób decydując się na pokrzywę wybiera także naturalne suplementy na bazie pokrzywy (ponad 21% ankietowanych), głównie wśród kobiet ze względu na działanie moczopędne, które jest widocznie w relatywnie szybkim czasie. Warto jednak zwrócić uwagę, że nadużywanie preparatów o działaniu diuretycznym może odwadniać organizm i doprowadzać do obniżenia wartości elektrolitów w organizmie. W takich przypadkach warto skorzystać z suplementacji witamin – jakich witamin potrzebujemy dowiesz się w tym artykule.
Pokrzywa ma również właściwości oczyszczające, co oznacza, że pomaga usunąć toksyny z organizmu. Właściwości oczyszczające pokrzywy są niezbędne dla naszego zdrowia, dlatego warto włączyć ją do swojej diety zarówno w postaci picia soku z pokrzywy lub naparu z liści.
Pokrzywa jest bogatym źródłem magnezu i żelaza, które są ważne dla naszego zdrowia. Żelazo jest szczególnie istotne dla osób, które cierpią na niedokrwistość lub anemię, ponieważ pomaga w produkcji czerwonych krwinek. Natomiast magnez wpływa na układ nerwowy oraz prawidłową pracę mięśni.
Jeśli cierpisz na niedokrwistość lub anemię, warto włączyć napar z pokrzywy do swojej diety. Pokrzywa jest bogata w żelazo, co może pomóc w produkcji czerwonych krwinek.
Pokrzywa może pomóc w walce ze schorzeniami gruczołu krokowego. Badania wykazały, że ekstrakt z pokrzywy może pomóc zmniejszyć objawy związane z tym schorzeniem. Pokrzywa wykazuje również właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne, co oznacza, że może pomóc w walce z różnymi dolegliwościami. Stosowanie pokrzywy może być szczególnie korzystne dla osób, które cierpią na alergię.