Cholesterol LDL nazywany jest inaczej złym cholesterolem, ponieważ uważa się iż wysokie stężenie cholesterolu ldl przyczynia się do odkładania tłuszczu w tętnicach.
Zadaniem lipoprotein LDL jest transport cholesterolu z wątroby do komórek organizmu, a zatem odwrotnie niż w przypadku frakcji HDL. Jeżeli poziom ldl jest zbyt wysoki, może odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, tworząc złogi, a tym samym doprowadzając do ich zwężenia.
Co podejrzewać przy wysokim stężeniu cholesterolu LDL:
silne upośledzenie pracy wątroby i zwrotnego wchłaniania kwasów żółciowych. Może tak się zdarzyć, gdy wątroba będzie uszkodzona czynnikami zapalnymi, np: lekami, stłuszczeniami tkanek, nadmiarem alkoholu, toksynami, chorobami przewlekłymi, bardzo dużym niedoborem witamin z grupy B.
choroby zapalne jelit np: celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna.
niszczenie komórek wątroby, silny stres oksydacyjny i duże stężenie wolnych rodników, a to wskazuje na nowotwór lub inne przewlekłe choroby zwyrodnieniowe.
stany pobudzenia gospodarki hormonalnej, np: przywracanie miesiączki u kobiet czy podwyższanie stężenia testosteronu u mężczyzn.
zaburzenia wchłaniania jelitowo-wątrobowego i recyklingu cholesterolu z soli kwasów żółciowych.
Jakie choroby może spowodować zbyt wysoka frakcja ldl?
chorobę wieńcową
choroby układu sercowo-naczyniowego
udar mózgu
zawał serca,
zapalenie trzustki,
chorobę niedokrwienną kończyn,
zawał krezki,
Co podejrzewać przy zbyt niskim cholesterolu ldl we krwi?
ostrą chorobę (to wynik intensywnego zużycia cholesterolu przy przebudowie błon komórkowych), uraz (np: zabieg chirurgiczny lub wypadek). To sytuacje w których następuje obniżenie poziomu cholesterolu ldl, jednak tylko przejściowo. Badanie LDL, tak jak pozostałe frakcje lipidogramu (hdl, triglicerydy i cholesterol całkowity), powinno się oznaczyć sześć tygodni od danego zdarzenia. Tylko wynik badania po takim czasie będzie wiarygodnym stężeniem lipidów we krwi.
ldl jest jedną z frakcji, która ma wpływ na problemy z gospodarką hormonalną. Z cholesterolu transportowanego przez LDL tworzy się pregnenolon, który jest cegiełką dla wielu hormonów w tym hormonów płciowych.
cholesterol zawarty we frakcji ldl zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, ale także ma wpływ na przeciążenie nadnerczy i przewlekły stres.
nadczynność tarczycy, jeżeli towarzyszą jej objawy dla niej charakterystyczne.
zaburzenia krążenia wątrobowo-jelitowego i zbyt mała ilość wchłanianego z jelit cholesterolu.
znacznie osłabienie, przeciążenie wątroby (toksynami, pasożytami). Niski LDL będzie sugerował niedomagającą wątrobę, która nie jest w stanie wyprodukować tyle LDL, by wystarczyło do spełnienia wszystkich jej funkcji.
Jak się przygotować do badania poziomu cholesterolu LDL?
Regularne badania krwi mogą uchronić nas przed poważnymi chorobami. W przypadku oznaczenia stężenia cholesterolu ldl możemy uchronić się m.in. przed rozwojem choroby niedokrwiennej serca. Badanie stężenia cholesterolu ldl wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo czyli 12 godzin od ostatniego posiłku. Badanie powinno być wykonane wraz z innymi frakcjami lipidoramu, ponieważ ważne jest odnoszenie wyniku do LDL do stężenia cholesterolu, trójglicerydów oraz cholesterolu HDL.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu ldl w połączeniu z wysokim wynikiem trójglicerydów może sugerować duże ilości VLDL, czyli lipoprotein o bardzo niskiej gęstości.
Cholesterol LDL norma
Zaleca się, aby poniższe normy cholesterolu ldl nie były wyższe niż:
< 115mg/dl – u osób z umiarkowanym lub małym ryzykiem naczyniowo-sercowym
< 100 mg/dl – dla osób z umiarkowanym lub dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym
< 70 mg/dl – dla osób z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym
< 55 mg/dl – dla osób z bardzo wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych
Należy pamiętać, że ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca w dużym stopniu zależy od naszego stylu życia. Stężenie cholesterolu ldl we krwi można obniżyć leczeniem farmakologicznym, dietą oraz aktywnością fizyczną. Dla własnego zdrowia i życia lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego ważna jest profilaktyka i regularne badania.