Niedoczynnością tarczycy określa się zespół czynników klinicznych, spowodowany niedoborem lub brakiem tyroksyny (T4) oraz trój-jodotyroniny (T3). To stan, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Następstwem tego może być niedostateczna ekspresja T3 w komórkach ustroju.
Gruczoł tarczycy jest narządem znajdującym się u podstawy szyi. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie i uwalnianie hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu, wpływających na metabolizm naszego organizmu oraz termogenezę (produkcję ciepła). Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji hormonów: T3 i T4.
Wyróżniamy dwa rodzaje niedoczynności tarczycy: pierwotną i wtórną. Z niedoczynnością pierwotną mamy do czynienia, gdy dochodzi do uszkodzenia struktury gruczołu tarczowego. Wówczas następuje spadek hormonów T3(trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna). O niedoczynności wtórnej mówimy, gdy struktura tarczycy nie ulega uszkodzeniu, ale w wyniku dysfunkcji przysadki mózgowej lub podwzgórza, które kontrolują pracę tarczycy, dochodzi do zaburzeń, na skutek czego gruczoł tarczowy wydziela niewystarczające ilości swoich hormonów.
Objawy niedoczynności tarczycy można podzielić na miejscowe oraz związane z niedoborem hormonów tarczycy. Na początku choroby tarczyca może być powiększona. W trakcie dalszego przebiegu gruczoł staje się coraz mniejszy. Mogą pojawić się również guzki.
Dolegliwości związane z chorobą rozwijają się powoli, w miarę stopniowego niszczenia gruczołu tarczowego i zmniejszania się produkcji hormonów tarczycy. Nasilenie objawów zależy przede wszystkim od czasu trwania niedoczynności oraz stopnia niedoboru hormonów. Warto podkreślić, że z tego typu zaburzeniami mamy do czynienia coraz częściej, czemu sprzyja m.in.: stres, pęd życia, zanieczyszczenia, palenie tytoniu, alkohol, złe nawyki żywieniowe, brak snu.
Jeżeli czytając powyższe objawy podejrzewasz u siebie niedoczynność gruczołu tarczycy niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Czas w tym schorzeniu odgrywa ważną rolę!
Źródło:
Patyk – Dieta przy niedoczynności tarczycy
Kokocińska – Niedoczynność tarczycy
Jarosz – Żywienie w niedoczynności tarczycy.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.