Łysienie plackowate – może dotyczyć nawet dzieci

łysienie plackowateŁysienie plackowate to jedna z najczęstszych przyczyn łysienia, która bardzo często dotyczy osób młodych, przed ukończeniem 30 roku życia, a także dzieci. Jest to przewlekła choroba zapalna, w której największe znaczenie mają reakcje autoimmunologiczne oraz uwarunkowania genetyczne. Łysienie plackowate ma charakterystyczny przebieg, a leczenie jest długotrwałe i nie zawsze przynosi pożądane efekty.

Jakie są przyczyny łysienia plackowatego?

Łysienie plackowate to choroba o podłożu zapalnym. Wciąż nie do końca wiemy jakie czynniki generują rozwój stanu zapalnego obejmującego mieszki włosowe. Na pewno wiadomo, że choroba ta może występować rodzinnie – jeśli najbliżsi krewni cierpią na łysienie plackowate, my także możemy być dotknięci tą chorobą. Dziedziczna postać choroby stwierdzana jest u 20 – 60% chorych na łysienie plackowate, które jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów.

[HAIR PRAWA]U podłoża łysienia plackowatego leżą nasilone zjawiska autoimmunologiczne, czyli zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. W warunkach fizjologicznych układ odpornościowy syntetyzuje przeciwciała przeciwko obcym tkankom czy drobnoustrojom, natomiast w przebiegu schorzeń autoimmunologicznych syntetyzowane są przeciwciała przeciwko własnym tkankom. W przebiegu łysienia plackowatego atakowane są mieszki włosowe, czyli struktury odpowiedzialne za wzrost włosa i jego zakorzenienie w skórze. Jest to bardzo ukrwiona i unerwiona struktura, reagująca na poziom hormonów, zaburzenia krążenia i inne czynniki.

Najczęściej łysienie plackowate towarzyszy innym chorobom o podłożu autoimmunologicznym, takim jak:

– choroby tarczycy (choroba Hashimoto, choroba Gravesa – Basedowa)
– toczeń układowy
– reumatoidalne zapalenie stawów
– cukrzyca typu 1
– bielactwo

Niekiedy przyczyn łysienia plackowatego upatruje się w towarzyszących utracie włosów infekcjach bakteryjnych i wirusowych. Możliwy jest także udział czynników psychicznych – przewlekłego stresu czy depresji. Ponadto łysienie plackowate powszechnie występuje u osób cierpiących na zespół Downa.

W przebiegu łysienia plackowatego dochodzi do objęcia stanem zapalnym mieszków włosowych tych włosów, które znajdują się w fazie anagenu. Anagen to najdłuższa faza cyklu życiowego włosów, który polega na ich aktywnym wzroście. W efekcie miejscowego stanu zapalnego dochodzi do nagłego wystąpienia objawów łysienia plackowatego.

Jak objawia się łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to utrata włosów cechująca się bardzo charakterystycznym przebiegiem. Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się w młodym wieku i mają nagły początek. Dochodzi do utraty włosów na skórze głowy, a obszary utraty włosów przybierają postać owalnych ognisk, których średnica może sięgać nawet 10 cm. Charakterystyczne jest występowanie tzw. włosów wykrzyknikowych. Są to zlokalizowane na obrzeżach wyłysień włosy ułamane, o przewężonej części proksymalnej. Co ciekawe, problem dotyczy wyłącznie włosów zawierających barwnik, zatem nie obejmuje włosów siwych.

Najczęściej skóra pozbawiona włosów nie jest bardzo zmieniona, czasem zauważyć można nieznaczne zmiany rumieniowe i świąd, a także tkliwość tych okolic. Nie jest natomiast zauważalne bliznowacenie skóry. Najczęściej wyłysienia zauważalne są na owłosionej skórze głowy, choć mogą dotyczyć także brwi czy brody. Rzadko zdarza się, że sam proces obejmuje całą powierzchnię głowy.

Czy można wyleczyć łysienie plackowate?

Teoretycznie łysienie plackowate można wyleczyć, co więcej – niekiedy włosy odrastają samoistnie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy ten rodzaj łysienia nie poddaje się leczeniu. Najczęściej leczenie łysienia plackowatego polega na łagodzeniu stanu zapalnego, a zatem stosowane są glikokortykosteroidy. Ponieważ terapia jest długotrwała, nie są stosowane steroidy doustne, gdyż taka terapia obciążona jest licznymi działaniami niepożądanymi, a efekty terapii są umiarkowane. Lepsze efekty przynosi ostrzykiwanie skóry głowy glikokortykosteroidami. W ramach terapii immunomodulującej stosowany jest ditranol, wykorzystywany także w leczeniu łuszczycy. Zadowalające efekty przynosi także miejscowe stosowanie minoksydylu – leku wykorzystywanego w leczeniu androgenowym. Minoksydyl pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, odżywiając mieszki włosowe i wzmacniając włosy. Łysienie ma charakter nawrotowy, zatem terapia jest długotrwała.

Profilaktyka na pierwszym miejscu

Profilaktyka łysienia plackowatego obejmuje przede wszystkim unikanie stresu i prowadzenie zdrowego trybu życia. Ważne jest unikanie używek, a także odpowiednio zbilansowana dieta. Warto dostarczyć jak najwięcej antyutleniaczy, żelaza, cynku, witaminy C, kwasów omega 3. Pomogą one ograniczyć stany zapalne. Jednocześnie warto wzbogacić dietę o związki o działaniu wzmacniającym włosy – tu idealnie sprawdzą się zioła i suplementy diety. Jednym z nich jest Hair Formula marki Cheers. Jest to preparat kompleksowo wzmacniający włosy i wspomagający leczenie wielu typów łysienia, także łysienia plackowatego. Na szczególną uwagę zasługuje obecność dwóch związków o działaniu wzmacniającym włosy i odżywiającym mieszki włosowe.

Mowa o kwasie fosfatydowym oraz palmie sabałowej. Związki te mogą pobudzać porost włosów, wspomagać leczenie ich nadmiernego wypadania oraz utrzymać włosy w nienagannej kondycji.

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0