Potas to pierwiastek, bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować – jego obecność niezbędna jest do prawidłowej pracy każdej komórki organizmu. Większość potasu zmagazynowana jest wewnątrz komórek, a jedynie niewielka jego ilość krąży we krwi. Pomimo sporych zapasów ustrojowych, potas musi być każdego dnia dostarczany wraz z dietą. Codzienny jadłospis najczęściej nie pokrywa zapotrzebowania na potas, a dodatkowo – każdy z nas narażony jest na utratę tego elektrolitu z organizmu. A to najprostsza droga, aby rozwinął się niedobór potasu. Przyczyny prowadzące do utraty potasu z organizmu to jednocześnie najważniejsze wskazania do jego suplementacji.
[POTAS PRAWA]Poziom potasu w organizmie powinien utrzymywać się w granicach 3,5 – 5,5, mmol/l. Dzienne zapotrzebowanie na potas to około 4700 mg – jednak z dietą dostarczamy mniej tego pierwiastka. Mimo to, w warunkach prawidłowego funkcjonowania organizmu, nie dochodzi do rozwoju niedoboru. Wystarczy jednak, że zadziałają czynniki zwiększające zapotrzebowanie na potas lub prowadzące do jego utraty z organizmu – i wtedy bardzo łatwo o niski potas.
Przyczyny takich zaburzeń to:
– intensywne uprawianie sportu lub praca fizyczna
– cukrzyca, zwłaszcza leczona insuliną
– biegunki i wymioty
– nadciśnienie
– stosowanie leków moczopędnych lub przeczyszczających
– poparzenia dużych obszarów ciała
– niektóre zaburzenia hormonalne
– choroby nerek
– marskość wątroby
Jeśli dotyczy Cię jakakolwiek z wymienionych sytuacji lub po prostu chcesz zapobiec rozwojowi ewentualnego niedoboru potasu – koniecznie zadbaj o dietę bogatą w potas i jego suplementację. Wskazaniem do zażywania potasu jest także zauważenie u siebie objawów niedoboru potasu.
Niski potas objawia się zaburzeniami pracy serca, szybką męczliwością mięśni, pojawieniem się obrzęków. Osoba dotknięta niskim poziomem potasu odczuwa zmęczenie, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, kłopoty ze snem. W dłuższej perspektywie dojść może do zaburzeń równowagi kwasowo – zasadowej, rozwoju nadciśnienia tętniczego, chorób serca, problemów trawiennych.
Sposób na zapobieganie tym niekorzystnym zmianom jest bardzo prosty:
– pij dużo wody wysokozmineralizowanej
– włącz do diety naturalne źródła potasu: ziemniaki, pomidory, strączki, kakao, morele, orzechy, zielone liście warzyw
– suplementuj potas w dawce około 800 – 1000 mg, przy czym sięgaj po suplementy zawierające organiczne związki potasu, takie jak cytrynian
Tak niewiele wystarczy, aby zapewnić właściwy poziom potasu w organizmie i cieszyć się znacznie lepszym zdrowiem.
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.