Zastosowanie witaminy D i jej rola w organizmie

Witamina D ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania organizmu oraz utrzymania zdrowia. Receptory dla witaminy D znajdują się w wielu narządach i układach, co świadczy o znaczącej roli witaminy D oraz determinuje wysokie zapotrzebowanie na tę witaminę. Niestety – mimo możliwości skórnej syntezy witaminy D pod wpływem słońca, większość z nas doświadcza niedoborów tego cennego związku. Konieczna jest suplementacja witaminy D, gdyż synteza skórna i dieta nie zapewniają pokrycia dziennego zapotrzebowania. Suplementacja stosowana jest nie tylko w celu zapobiegania jej niedoborom – witamina D znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie i dlatego potrzebna jest w większych ilościach. Czy wiesz jak witamina D wpływa na działanie Twojego organizmu?

Zastosowanie witaminy D w lecznictwie

Witamina D stosowana może być w wysokich dawkach jako wspomaganie terapii wielu schorzeń. Oczywiste jest, iż suplementacja witaminy D konieczna jest w przypadku tych chorób, które bezpośrednio generowane są niskim poziomem witaminy D we krwi. Suplementacja jest potrzebna również dlatego, że wspomaga lecznicze zastosowanie tej cennej witaminy.

Lecznicze zastosowanie witaminy D to:

 
Witamina D wykorzystywana jest także w dermatologii i trychologii – wspomaga terapię łysienia plackowatego, łuszczycy, egzemy skóry. Doskonale zwiększa potencjał regeneracyjny skóry i działa przeciwzapalnie.

Zastosowanie witaminy D w typowo leczniczych celach na drodze suplementacji doustnej lub wlewów dożylnych, wymaga kontrolowania poziomu witaminy D we krwi oraz indywidualnego ustalania dawek. Priorytetem w takich przypadkach jest wyrównanie poziomu witaminy D we krwi tak, aby pozbyć się niedoboru witaminy D3. Kolejnym etapem jest uzyskanie optymalnie wyższego jej poziomu.

Witamina D w funkcjonowaniu układu nerwowego

Jak witamina D3 wpływa na nastrój i układ nerwowy?

Związek między niskim poziomem witaminy D a depresją został potwierdzony wieloma badaniami klinicznymi. Przede wszystkim – najwięcej przypadków depresji pojawia się w okresie jesienno – zimowym, czyli wtedy, gdy ryzyko niedoboru witaminy D3 jest najwyższe. Ponadto pacjenci o niskich stężeniach witaminy D mają większą skłonność do nawrotów depresji. Aby uniknąć obniżonego nastroju i poważnych jego zaburzeń – warto zadbać o suplementację witaminy D: leczniczo i profilaktycznie.

Witamina D wspomaga także zdolności poznawcze, pamięć i koncentrację, przewodnictwo impulsów nerwowych oraz syntezę neuroprzekaźników. Wspomaga to funkcjonowanie układu nerwowego na co dzień oraz spowalnia procesy starzenia się mózgu oraz powstawania zmian neurodegeneracyjnych.

Zwalcz skutki stresu witaminą D

witamina D układ nerwowyStres jest nieodłącznym elementem dzisiejszego życia. Jeśli towarzyszy nam jedynie okazyjnie – nie wpłynie negatywnie na nasze zdrowie. Jeśli jednak stres pojawia się u nas stale – nie trzeba czekać długo, aby odczuć jego niekorzystny wpływ i skutki. W celu zminimalizowania efektów działania stresu, warto zadbać o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną, techniki relaksacyjne oraz właściwą dietę. Ta ostatnia powinna dostarczać jak najwięcej takich składników odżywczych jak aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, witaminy z grupy B oraz witaminy C i D.

Dzięki utrzymaniu prawidłowego poziomu witaminy D możesz zwiększyć swoją wytrzymałość na stres i wytężony wysiłek umysłowy oraz zredukować uczucie apatii, zmęczenia czy rozdrażnienia.

Ile witaminy D potrzebuje Twój mózg?

Dzienne dawkowanie witaminy D, które zapewnia 100% zapotrzebowania organizmu na ten cenny związek to:

 

Jeśli wykonujesz intensywną pracę umysłową, jesteś narażony na stres, w Twojej rodzinie występują przypadki demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona – zadbaj o odpowiednio wysoką podaż witaminy D.

Witamina D dla zdrowych i mocnych kości

witamina D dla kościKości stanowią integralną część naszego ciała oraz rusztowanie dla mięśni. Dbałość o prawidłową mineralizację kości i odpowiednią ich gęstość jest ważna na każdym etapie życia. W okresie płodowym formuje się układ kostny – brak odpowiedniej mineralizacji może prowadzić do wrodzonych deformacji szkieletu. W okresie rozwoju i wzrostu kości intensywnie wydłużają się, a zatem wymagają wzmocnienia. Kolejny istotny etap to zajście w ciążę – wtedy kobiety muszą zadbać o zdrowie kości, podobnie jak podczas menopauzy. I wreszcie – w wieku podeszłym narażeni jesteśmy na częstsze złamania i fizjologiczne osłabienie kości.

Myśląc o zdrowych i mocnych kościach, pierwszym skojarzeniem jest wapń. Jednak nawet wysoka jego podaż w diecie nie przyniesie efektów, jeśli nie zadbamy jednocześnie o prawidłowy poziom witaminy D3. Bez niej wapń nie zostanie wykorzystany w pożądany przez nas sposób.

Witamina D i wapń – duet doskonały dla Twoich kości

Witamina D oddziałuje na kości bezpośrednio, za sprawą receptorów zlokalizowanych w macierzy kostnej. Niezbędna jest do dojrzewania oraz późniejszego funkcjonowania komórek kostnych. Ponadto witamina D wpływa korzystnie na gospodarkę wapniowo – fosforanową. Zwiększa wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, dzięki czemu Twój organizm wykorzysta większość wapnia dostarczonego wraz z dietą. Dodatkowo witamina D3 reguluje dystrybucję wapnia do kości, natomiast jego nadmiar usuwany jest przez nerki. Dzięki temu witamina D warunkuje utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi.

Witamina D zadba o zdrowe serce

Brak witaminy D3 u dorosłych – jak wpływa na serce?

Oddziaływanie witaminy D na organizm wynika z powszechnego występowania receptorów dla tej witaminy w każdym układzie – także sercowo – naczyniowym. Tu receptory zlokalizowane są w ścianach naczyń krwionośnych oraz bezpośrednio w mięśniu sercowym.

Ochronne działanie witaminy D na serce polega m.in. na:

 
Wszystko to ogranicza rozwój przewlekłych chorób układu sercowo – naczyniowego. Jak realnie przekłada się to na stan Twojego zdrowia?

W badaniach laboratoryjnych i klinicznych wykazano następujące konsekwencje niedoborów witaminy D:

 
Te dane są naprawdę druzgocące – aby nie stać się częścią tych ponurych statystyk, zadbaj o suplementację witaminy D.

Witamina D i jej wpływ na płodność

witamina D - płodnośćWiele mówi się o konieczności suplementowania witaminy D w ciąży dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Jednak przyjmowanie odpowiednich dawek tej witaminy warto rozpocząć znacznie wcześniej. Przed rozpoczęciem starań o dziecko związek ten powinny przyjmować nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Czy witamina D ma wpływ na płodność? Okazuje się, że tak.

Wpływ witaminy D na płodność jest następujący:

 
Ponadto witamina D wspomaga terapię przewlekłych schorzeń, których powikłaniem może być niepłodność. Mowa chociażby o zespole policystycznych jajników czy endometriozie. Związek ten ogranicza przyrost masy ciała – a to właśnie nadwaga i otyłość są jedną z przyczyn niepłodności.

Wniosek jest jeden: chcąc starać się o powiększenie rodziny, warto sięgnąć po witaminę D, która wspiera płodność i zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Witamina D a zdrowie dziecka

Poziom witaminy D3 ważny jest dla dziecka już na etapie ciąży i rozwoju płodowego. Wtedy to witamina D warunkuje prawidłowy rozwój układu kostnego, a także układu nerwowego czy sercowo – naczyniowego. Do czego jeszcze potrzebna jest witamina D w ciąży? Wpływ na organizm rozwijającego się dziecka sprowadza się także do minimalizowania w życiu dorosłym rozwoju astmy, alergii, otyłości czy cukrzycy.

Jak witamina D wpływa na zdrowie narodzonego dziecka?

Po porodzie maluch intensywnie się rozwija i rośnie – witamina D nadal odpowiada za mineralizację kości, przyspiesza zrastanie się ciemiączka i zapobiega rozwojowi cukrzycy. U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym witamina D wspomaga pracę układu nerwowego, zwiększa efektywność procesów nauki, zapewnia odpowiednią koncentrację. Zapewnia doskonałe samopoczucie, niweluje chroniczne zmęczenie, usprawnia pracę układu sercowo – naczyniowego. Normalizuje poziom lipidów i glukozy we krwi, co ogranicza rozwój otyłości czy cukrzycy w wieku dziecięcym. Związek ten stanowi zatem bardzo duże wsparcie dla zdrowia Twojego dziecka. Regularna suplementacja witaminy D u dzieci jest naprawdę istotna.

Aby jednak witamina D wywierała tak zbawienny wpływ na zdrowie dziecka, należy zapewnić odpowiednio wysoki poziom witaminy D3. Jak rozpoznać, czy Twojemu dziecku nie brakuje witaminy D? Objawy niedoboru to krzywica, zaburzenia odporności, zmęczenie i rozdrażnienie, bóle mięśniowe i osłabienie mięśni czy nasilony rozwój próchnicy.

Witamina D w profilaktyce nowotworów

Nowotwory – pomimo ciągłego rozwoju medycyny – wciąż pozostają jednymi z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Jednocześnie stanowią jedną z najważniejszych przyczyn śmiertelności. Nie dziwi zatem, że wielu z nas stara się prowadzić zdrowy styl życia w celu uniknięcia zachorowania na nowotwory. Zbilansowana dieta, unikanie stresu, regularna aktywność fizyczna czy ograniczanie używek – to najskuteczniejsza profilaktyka zachorowania na różne odmiany raka. Zwykle profilaktyka antynowotworowa kojarzy się ze spożywaniem jak największej ilości antyutleniaczy. Nie każdy jednak wie, że w walce z nowotworami może pomóc witamina D.

witamina D - nowotworyCzy witamina D chroni przed nowotworami?

W wielu badaniach wykazano, iż fakt zamieszkania w obszarach o umiarkowanym klimacie i umiarkowanej ekspozycji na słońce oraz niedobory witaminy D są skorelowane z częstszą zapadalnością na nowotwory.

Zależność tę wykazano zwłaszcza w przypadku następujących nowotworów:

 
Ponadto witamina D chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, co może ograniczać zachorowalność na raka skóry. Poziom witaminy D we krwi ma zatem kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.

Witamina D może ograniczać zachorowalność na niektóre nowotwory – jednocześnie witamina ta może znacząco wspierać terapię nowotworów. W jaki sposób?

Wspomaganie terapii nowotworów witaminą D

Wykazano bardzo korzystny wpływ witaminy D na powodzenie terapii onkologicznej oraz przeżywalności chorych na nowotwory. W przypadku pacjentów cierpiących na raka płuc, utrzymanie wysokich dawek tego związku sprzyjało dłuższemu przeżyciu pacjentów po operacji usunięcia guza. Takie doskonałe efekty uzyskano na drodze suplementacji bądź syntezy naturalnej witaminy D w skórze – operacje wykonane zimą cechowały się mniejszym stopniem powodzenia niż te wykonane w okresie letnim.

Mechanizm antynowotworowego działania witaminy D sprowadza się do następujących kwestii:

 

Witamina D wspomaga odporność organizmu

Jak witamina D wpływa na układ immunologiczny?

Receptory dla witaminy D znajdują się zarówno w jelitach, które wywierają znaczący wpływ na odporność, jak i w komórkach układu immunologicznego. Witamina D aktywuje limfocyty T, co zwiększa skuteczność organizmu w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ponadto witamina D stymuluje syntezę naturalnego antybiotyku – katelicydyny, która skutecznie zwalcza rozwój wielu bakterii.

Kolejną rolą witaminy D w organizmie jest ograniczenie stanu zapalnego – sprzyja to zahamowaniu przewlekłych procesów zapalnych, alergii i astmy, schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Mowa zwłaszcza o reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycy czy cukrzycy typu 1. Witamina ta może ograniczać podatność na wymienione schorzenia, a jednocześnie łagodzi ich objawy i wspomaga terapię.

Ograniczenie nadreaktywności układu immunologicznego i stanów zapalnych doskonale wpływa także na układ sercowo – naczyniowy ograniczając rozwój miażdżycy, nadciśnienia czy zawału serca.

Witamina D w kosmetykach – wpływ na skórę i włosy

witamina D kosmetykiJak witamina D oddziałuje na skórę?

Receptory dla witaminy D zlokalizowane są m.in. w skórze i mieszkach włosowych, co warunkuje wpływ witaminy D na ich cykl życiowy. U podstaw procesów starzenia się skóry leży szkodliwy wpływ czynników środowiskowych oraz zaburzenie cyklicznych zmian zachodzących w komórkach skóry. Mowa o stopniowym obumieraniu i złuszczaniu się komórek naskórka z następowym zastępowaniem ich przez nowe komórki. Witamina D reguluje cykl życiowy komórek skóry, co zapobiega nadmiernemu rogowaceniu, powstawaniu przebarwień czy stanów zapalnych. Ponadto witamina D odbudowuje fizjologiczną warstwę ochronną skóry, czyli hydrolipidowy płaszcz chroniący przed przesuszeniem i podrażnieniami.

Zastosowanie witaminy D w dermatologii

Znane jest wykorzystanie witaminy D w terapii łysienia plackowatego, łuszczycy, bielactwa, egzemy. Związek ten minimalizuje także ryzyko alergii skórnych, także tych generowanych promieniowaniem słonecznym. Ma to znaczenie w przypadku fototerapii wielu schorzeń dermatologicznych – witamina D może łagodzić negatywne skutki takiego leczenia, w tym podrażnienia i fotoalergie. Podobnie rzecz ma się z często stosowanymi w terapii chorób skóry glikokortykosteroidami – mogą one prowadzić do zaburzeń gospodarki fosforanowo – wapniowej, natomiast witamina D minimalizuje działania uboczne takiej terapii.

Kosmetyki z witaminą D mogą być stosowane w przypadku skóry podrażnionej, przesuszonej, ze skłonnością do stanów zapalnych. Na skórę można aplikować nie tylko kosmetyki zawierające tę witaminę. Bardzo dobre efekty przynosi także wykorzystanie kapsułek z witaminą D zawieszoną w oleju. Kapsułkę należy przekłuć, a jej oleistą zawartość rozprowadzić na skórze. W podobny sposób można wykorzystać zawierające witaminę D krople dla dzieci.

Wpływ witaminy D na włosy

Witamina D reguluje także cykl życiowy włosa. Zachowanie równowagi między wypadaniem włosów a zastępowaniem ich nowymi włosami oraz zapewnienie optymalnego tempa wzrostu włosa gwarantuje gęstą i piękną fryzurę. Witamina D zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, a jej suplementacja zalecana jest w przypadku łysienia plackowatego czy telogenowego wypadania włosów. Ponadto witamina D3 reguluje wydzielanie sebum i ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy.

Jednoczesne stosowanie kosmetyków z witaminą D oraz dostarczanie dziennej dawki witaminy D na drodze suplementacji, wspiera kondycję skóry i włosów.

Witamina D spowalnia starzenie się organizmu

Dzięki korzystnemu wpływowi na kondycję skóry i włosów, witamina D skutecznie spowalnia procesy starzenia się organizmu widoczne gołym okiem.Wynika to m.in. z działania ochronnego przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Starzenie się to nie tylko zmiany widoczne na skórze i włosach. To przede wszystkim zmiany zachodzące wewnątrz organizmu, a także coraz większe narażenie na dolegliwości i schorzenia: nadciśnienie, otyłość, miażdżycę, zawał serca, choroby nowotworowe, osteoporozę, choroby autoimmunologiczne czy choroby neurodegeneracyjne. Z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych, dlatego wprowadzając suplementację witaminy D wspieramy organizm w walce z upływającym czasem. Chcąc spowolnić starzenie się organizmu warto zadbać o dostarczanie organizmowi kompletu niezbędnych minerałów i witamin, w tym bardzo cennej witaminy D.

Witamina D wspomaga trening siłowy i wytrzymałościowy

witamina D trening siłowyWitamina D w diecie sportowców

Nie od dziś wiadomo, że sportowcy muszą szczególnie dbać o dietę, co podyktowane jest koniecznością dostarczenia zwiększonej ilości witamin i minerałów. Jedną z najważniejszych okazuje się być witamina D. O jej suplementację powinien zadbać każdy z nas, a szczególnie sportowcy – zarówno ci trenujący wytrzymałościowo, jak i siłowo.

Powszechnie występujące wśród sportowców niedobory witaminy D często mogą być błędnie interpretowane jako przemęczenie bądź przetrenowanie. Mowa o takich symptomach jak chroniczne zmęczenie, bóle głowy i mięśni, skłonność do kontuzji, osłabienie odporności czy trudności z utratą nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Osoby trenujące rekreacyjnie powinny suplementować witaminę D 1000 IU, a uprawiające sport intensywnie – 2000 IU. Jeśli jednak stwierdzony zostanie niedobór witaminy D – dawki należy podwoić.

W jaki sposób witamina D wpływa na efekty osiągane na treningu?

Trening siłowy – anaboliczne działanie witaminy D

Witamina D od pozostałych witamin różni się aktywnością analogiczną do aktywności hormonów. Przede wszystkim – wpływa na syntezę testosteronu, najważniejszego hormonu anabolicznego. Dzięki temu związek ten pośrednio wpływa na przyrost masy mięśniowej – a właśnie to jest głównym celem treningu siłowego. Witamina D wspomaga ponadto regenerację mięśni.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż witamina D zwiększa gęstość kości, co zmniejsza kontuzyjność treningu, ponadto doskonale wspomaga pracę serca i normalizuje ciśnienie krwi. Dbając o rzeźbę sylwetki z pewnością docenisz także fakt, że witamina ta minimalizuje ryzyko rozwoju nadwagi, zwłaszcza kumulowania tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Trening cardio – tu także przyda się witamina D

W przypadku sportów wytrzymałościowych rola witaminy D sprowadza się głównie do wzmacniania pracy układu sercowo – naczyniowego oraz nerwowego. Wydajniejsza praca serca oznacza lepsze dotlenienie całego organizmu, a sprawna praca układu nerwowego sprzyja doskonałej koordynacji ruchowej oraz zwinności podczas treningu.

Nierzadko trening cardio odbywa się na świeżym powietrzu, w zmiennych warunkach pogodowych. Witamina D doskonale wzmacnia odporność, co zapobiega rozwojowi infekcji i nie wyklucza sportowca z kolejnych treningów. Także wspomniane przy okazji treningów siłowych odchudzające działanie witaminy D oraz fakt, iż wzmacnia ona kości, powinny być docenione przez każdego biegacza czy amatora innych sportów wytrzymałościowych.

Witamina D w walce z nadwagą

witamina D odchudzanieNadwaga i otyłość już dawno przestały być traktowane jako defekt estetyczny – dziś określane są mianem chorób cywilizacyjnych. Zapobieganie ich rozwojowi lub redukcja nadmiernej masy ciała uznawana jest zatem za skuteczne działanie profilaktyczne, ograniczające rozwój powikłań otyłości. A te są bardzo poważne – od nadmiernego obciążenia kości i stawów czy zaburzeń odporności, poprzez nadciśnienie, miażdżycę i zawał serca, aż po nowotwory.

Badania ostatnich kilku lat wskazują jednoznacznie, że za rozwojem plagi otyłości mogą stać powszechnie występujące niedobory witaminy D. Witamina D3 może skutecznie usprawniać redukcję masy ciała na drodze wielu mechanizmów. Należy jednocześnie pamiętać, że osoby z nadwagą i otyłością potrzebują niemal dwukrotnie wyższych dawek witaminy D niż osoby z prawidłową masą ciała.

Jak witamina D wpływa na nadmiarowe kilogramy?

Witamina D wykazuje aktywność hormonalną, zwiększając m.in. stężenie testosteronu oraz zmniejszając poziom kortyzolu. Wpływa to na poziom tkanki tłuszczowej. Testosteron – jako hormon o działaniu anabolicznym – wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i rozbudowę masy mięśniowej. A kortyzol to tzw. hormon stresu, zaburzający gospodarkę węglowodanową i lipidową, co sprzyja tyciu. Witamina D zwiększa poziom leptyny, czyli tzw. hormonu sytości – dzięki czemu zjesz mniej.

Witamina D w doskonały sposób zwiększa efektywność treningu, a to wpływa korzystnie na spalanie tkanki tłuszczowej i zbędnych kilogramów.

Odpowiedni poziom witaminy D we krwi sprzyja odchudzaniu – osoby z niedoborami witaminy D odchudzają się znacznie wolniej. Odpowiednia podaż witaminy D w diecie ma zatem dwojakie znaczenie – z jednej strony może zapobiegać rozwojowi nadwagi, a z drugiej – może wspomagać proces odchudzania.

Zastosowanie witaminy D w organizmie jest naprawdę bardzo duże, dlatego każdemu z nas zalecana jest suplementacja witaminy D. Warto sięgnąć po najlepszą formę witaminy D, a więc kapsułki wysokiej jakości, z witaminą D z naturalnych źródeł. Zapewniając odpowiednią podaż tej cennej witaminy każdego dnia – dbamy o organizm, samopoczucie, zdrowy i młody wygląd i o swoje zdrowie, które ma się tylko jedno!

Źródła wiedzy:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470481/
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/vitamin-d-and-your-health-breaking-old-rules-raising-new-hopes

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0