Cholesterol w organizmie człowieka należy do grupy lipidów, w obszarze którego możemy wyróżnić dwie lipoproteiny: HDL oraz LDL. Potocznie LDL nazywany jest złym cholesterolem, natomiast HDL dobrym, ponieważ zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Należy pamiętać, że pomimo, wielu mitów, związanych z cholesterolem we krwi, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – to główny składnik kwasów żółciowych wytwarzanych przez wątrobę. Buduje także błony komórkowe, jest fundamentem dla hormonów i płodności, jednak jego zbyt wysoki poziom może przyczynić się do rozwoju wielu chorób m.in. choroby wieńcowej, miażdżycy, a nawet udaru mózgu.
Jak temu zapobiec? Stosując odpowiednią dietę na obniżenie cholesterolu.
Blaszkę miażdżycową budują przede wszystkim utlenione kwasy tłuszczowe, zwłaszcza izotermy typu trans oraz omega-6 i omega-9. Same kwasy w odpowiednich stosunkach są dla organizmu niezwykle potrzebne, jednak ich utleniona i przetworzona forma może być szkodliwa dla zdrowia.
Należy zwrócić uwagę, że spożywanie powyższych produktów, które pomagają w walce z wysokim cholesterolem, wymaga przestrzegania pewnych zasad. Wyzwanie stanowi utlenianie, czyli niszczenie struktury tłuszczu ze względu na obecność tzw. wiązań jeno i wielonienasyconych w łańcuchach budujących te tłuszcze. Powyższe produkty (szczególnie oleje) dość szybko ulegają utlenianiu w wyniku mocnego podgrzewania, dlatego ważne jest aby przekąski bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9 nie były poddawane obróbce termicznej.
Najnowsze badania jednoznacznie dowodzą, że „dieta na cholesterol”, nie musi eliminować ani czerwonego mięsa, ani jaj czy też smalcu – to nie one odpowiadają za poziom złego cholesterolu ldl. Czynnikami, które się do tego przyczyniają poprzez wzmaganie stanów zapalnych i obciążenie wątroby są produkty mocno przetworzone, o wysokim indeksie glikemicznym:
Warto wiedzieć, że powyższe produkty, mają wpływ na cholesterol poprzez tworzenie stanów zapalnych wywołanych przez nadmiar glukozy białek w naszym organizmie. W uproszczeniu wygląda to tak: cukier przyłącza się do aminokwasów i białko przestaje pełnić swoje funkcje. Proces ten nazywamy glikacją.
Poznaliśmy już produkty obniżające poziom cholesterolu. Nie zawsze jednak samą dietą bogatą w błonnik pokarmowy, zdrowe kwasy tłuszczowe jesteśmy w stanie zapobiegać przedostawaniu się cholesterolu do ścian naszych naczyń.
Stosując zróżnicowany jadłospis, aktywność fizyczną i bezstresowy tryb życia warto pamiętać o odpowiedniej suplementacji, która może wspomóc pracę wątroby – dobrze pracująca wątroba to odpowiednie stężenie dobrego cholesterolu hdl, ldl i trójglicerydów oraz skuteczny sposób na obniżenie cholesterolu całkowitego. Przed włączeniem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem i wybrać suplement bez szkodliwych dodatków, który nie będzie wpływał na przewód pokarmowy.
Antyoksydanty odgrywają bardzo ważną rolę w optymalnej pracy wątroby i zwalczania stanów zapalnych. Ponadto pomagają walczyć z wolnymi rodnikami oraz zapobiegać utlenianiu się cholesterolu i tworzeniu tzw. oxy – LDL. Jeżeli zatem chcemy wybrać owoc, który obniża poziom złego cholesterolu, musimy kierować się zawartością antyoksydantów oraz niskim indeksem glikemicznym.
Dieta bogata w warzywa zawierające duże ilości błonnika to jeden z domowych sposobów, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu bez leków. Poziom cholesterolu w organizmie jest u każdego inny i profilaktyka w postaci włączenia warzyw do diety nie zawsze uchroni nas przed chorobami układu krążenia czy zawałem serca. Aby chronić nasze tętnice ważny jest ruch np: regularne spacery oraz pływanie.