Co to jest cholesterol LDL

Cholesterol LDLCholesterol LDL nazywany jest inaczej złym cholesterolem, ponieważ uważa się iż wysokie stężenie cholesterolu ldl przyczynia się do odkładania tłuszczu w tętnicach.

Zadaniem lipoprotein LDL jest transport cholesterolu z wątroby do komórek organizmu, a zatem odwrotnie niż w przypadku frakcji HDL. Jeżeli poziom ldl jest zbyt wysoki, może odkładać się w ścianach naczyń krwionośnych, tworząc złogi, a tym samym doprowadzając do ich zwężenia.

Co podejrzewać przy wysokim stężeniu cholesterolu LDL:

 

Jakie choroby może spowodować zbyt wysoka frakcja ldl?

 

Co podejrzewać przy zbyt niskim cholesterolu ldl we krwi?

 

Jak się przygotować do badania poziomu cholesterolu LDL?

Regularne badania krwi mogą uchronić nas przed poważnymi chorobami. W przypadku oznaczenia stężenia cholesterolu ldl możemy uchronić się m.in. przed rozwojem choroby niedokrwiennej serca. Badanie stężenia cholesterolu ldl wymaga odpowiedniego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo czyli 12 godzin od ostatniego posiłku. Badanie powinno być wykonane wraz z innymi frakcjami lipidoramu, ponieważ ważne jest odnoszenie wyniku do LDL do stężenia cholesterolu, trójglicerydów oraz cholesterolu HDL.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu ldl w połączeniu z wysokim wynikiem trójglicerydów może sugerować duże ilości VLDL, czyli lipoprotein o bardzo niskiej gęstości.

Cholesterol LDL norma

Zaleca się, aby poniższe normy cholesterolu ldl nie były wyższe niż:

 
Należy pamiętać, że ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca w dużym stopniu zależy od naszego stylu życia. Stężenie cholesterolu ldl we krwi można obniżyć leczeniem farmakologicznym, dietą oraz aktywnością fizyczną. Dla własnego zdrowia i życia lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego ważna jest profilaktyka i regularne badania.

Twój koszyk
0