Jak alkohol wpływa na organizm człowieka ?

Złe skutki spożywania alkoholu - kobieta pijąca szampanaWedług Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkohol etylowy zajmuje trzecie miejsce wśród zagrożeń dla zdrowia ogółu społeczeństwa, powodując zarówno szkody zdrowotne, jak i społeczne. Etanol jest również uważany za największy czynnik ryzyka urazów oraz  najczęściej stosowanym środkiem psychoaktywnym. Zarówno alkohol, jak i jego główny metabolit, aldehyd octowy, są bezpośrednio toksyczne dla tkanek i prowadzą do szeregu patologii ogólnoustrojowych. Nadużywanie alkoholu może również prowadzić do zaburzeń zdrowia psychicznego.

Badania dotyczące spożywania alkoholu

Badania dowodzą, że co ósmy dorosły Polak powstrzymuje się od picia alkoholu, jednak 10-20% pije alkohol regularnie. Szacuje się, że w tej grupie jest około 900 000 osób uzależnionych oraz ponad 2 000 000 osób pijących alkohol w sposób ryzykowny lub szkodliwy. Wpływa to na ich występowanie i skutki. Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu to jeden z najczęściej podnoszonych problemów, chociaż alkohol jest udokumentowanym czynnikiem ryzyka wypadków z udziałem pieszych. Jest to również istotny czynnik ryzyka zachorwań samobójczych u osób pod wpływem alkoholu wybierających bardziej radykalne i skuteczne metody popełnienia samobójstwa, takie jak powieszenie czy rzucenie się pod jadący pojazd.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka

Przeprowadzono badania mające na celu określenie wpływu etanolu na organizm człowieka i jego znaczenia w rozwój chorób takich jak demencja starcza, choroby układu krążenia czy osteoporoza. Alkohol jest przodującym czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o globalne obciążenie chorobami. Powoduje on między innymi uszkodzenia wątroby, zwiększa również ryzyko wystąpienia otyłości. Jego spożywanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz okrężnicy, odbytnicy, wątroby i sutka.

Na łamach czasopisma The Lancet, opublikowano badanie na temat spożywania alkoholu w kontekście zachorowań na nowotwory. Wyniki przeprowadzonego badania pokazały, że na całym świecie, około 741 000 wszystkich nowych przypadków zachorowań na raka w 2020 roku było związanych ze spożyciem alkoholu. Blisko trzy czwarte tej liczby dotyczyło mężczyzn. Alkohol najbardziej przyczynił się do powstania nowotworów przełyku, wątroby oraz piersi.

Etanol ma degradujący wpływ również na układ oddechowy osób uzależnionych. Obserwuje się zwiększoną podatność na przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych zarówno wśród kobiet i mężczyzn nadużywających alkoholu. Przyczyną tego jest negatywny wpływ etanolu na leukocyty (odpowiedzialne za odporność organizmu), niedożywienie oraz stosowanie nieodpowiedniego ubrania w stosunku do pogody z powodu odczucia gorąca pod wpływem alkoholu.

Alkohol a wątroba

Kolejnym narządem ulegającym uszkodzeniu pod wpływem alkoholu jest wątroba. Wątroba jest w dużej mierze odpowiedzialna za metabolizm alkoholu. Około 90% osób uzależnionych od alkoholu ma stłuszczenie wątroby w wyniku upośledzenia transportu tłuszczu oraz jego gromadzenia się w komórkach wątrobowych. Schorzenie to przeważnie rozwija się podstępnie, bezobjawowo, a jeśli już pojawiają się dolegliwości, to w postaci porannych nudności, uczucia pełności w brzuchu, zmniejszonego apetytu albo zmęczenia.

Toksyczne działanie etanolu nie omija również komórek mózgowych i przyczynia się do ich zaniku.

U około 50–90% osób uzależnionych od alkoholu dochodzi do zaników kory mózgowej głównie w okolicy skroniowej i czołowej oraz poszerzenia układu komorowego.

Z naukowych analiz wynika, że nie rodzaj, a ilość spożytego alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Należy również wziąć pod uwagę, że na karcynogenezę będą mieć także wpływ wiek, stan zdrowia, dieta oraz płeć. Alkohol jest gorzej tolerowany przez organizm kobiet w porównaniu z mężczyznami. Związane jest to z ilością gromadzonej w ciele wody. Po wypiciu podobnej ilości alkoholu kobieta będzie miała jego wyższe stężenie we krwi niż mężczyzna o podobnej masie. Należy również wziąć pod uwagę, że na ogół kobiety cechuje mniejszy rozmiar ciała oraz fakt, że ich organizm wolniej rozkłada etanol.

Podsumowując: negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka jest udowodniony wieloma badaniami oraz opisany w dużej ilości prac naukowych. Warto pamiętać, że osoba zdrowa, nieuzależniona, która wypije za dużo również narażona jest na śmierć. Szacuje się, że 3 do 4 promili alkoholu we krwi oznacza głęboką śpiączkę i zagrożenie zgonem. 

Źródło:
Szpital Uniwersytecki nr 2 im dr. Jana Biziela – Czy piecie alkoholu ma wpływ na organizm człowieka. Lasota, W. Pawłowski, D.Mirowska-Guzel, K. Goniewicza, M. Goniewicz – Etanol jako bodziec zachowań ryzykownych i autoagresywnych. Andrzejewski – Przypadki nowotworów spowodowane spożyciem alkoholu: wyniki badań z Lancet Oncology. Kuczyńska – Chemioterapia a alkohol. Czym grozi spożycie alkoholu podczas leczenia nowotworów? https://stopuzaleznieniom.pl/

Napisz komentarz

Twój koszyk
0