Spis treści
Zadbane, piękne i mocne paznokcie stanowią jeden z najważniejszych atrybutów zdrowia i zadbanego wyglądu. Płytka paznokcia stanowiąca martwą, nieukrwioną i nieunerwioną część paznokcia, zbudowana jest ze 100 – 150 warstw komórek. Jest wytrzymała, jednak stałe poddawanie jej czynnikom uszkadzającym może odbić się niekorzystnie na kondycji paznokci. Wszelkie zmiany w wyglądzie paznokci mówią wiele o stanie zdrowia organizmu oraz o zaniedbaniach pielęgnacyjnych. Rozdwajające się paznokcie powinny jasno zasygnalizować, że dzieje się coś niedobrego.
Gdy paznokcie są niedostatecznie nawilżone, a odwodnienie płytki paznokcia generuje m.in. ich częste malowanie i stosowanie acetonowych zmywaczy, wtedy najczęściej stają się one łamliwe i kruche. Działanie bodźców mechanicznych (nieumiejętne piłowanie, ciągłe stukanie w klawiaturę komputera) dodatkowo generuje rozdwajanie paznokci. Natomiast gdy paznokieć jest poddawany działaniu wilgoci (częste mycie, detergenty), reaguje miękkością płytki. Niedobory żywieniowe mogą przyczyniać się do każdej z tych zmian. Jak dbać o paznokcie? Czy warto sięgnąć po witaminy na paznokcie?
Dlaczego paznokcie się rozdwajają? Najczęstsze przyczyny osłabienia paznokci to niedobory żywieniowe. Paznokcie reagują kruchością, łamliwością lub miękkością płytki na brak tych składników, które budują płytkę paznokcia – wapnia, krzemu, magnezu, cynku, żelaza, witamin A, E, H,C, B6, białka oraz kwasów tłuszczowych.
Łamliwość paznokci spowodowana może być ponadto następującymi schorzeniami ogólnoustrojowymi:
Rozdwajające się paznokcie mogą być konsekwencją błędów pielęgnacyjnych, prowadzących do osłabienia płytki paznokcia: częstego mycia rąk i ich suszenia, używania acetonowych zmywaczy do paznokci i detergentów, stosowania metalowych pilniczków, uszkadzających wolny brzeg paznokcia.
Zdrowe paznokcie cechują się gładką, błyszczącą, lekko zaróżowioną płytką o odpowiedniej twardości. Gdy płytka paznokcia ulegnie osłabieniu, pojawia się matowienie płytki, bruzdy, przebarwienia, łamliwość, rozdwajanie paznokci, a w skrajnych przypadkach nawet onycholiza, czyli oddzielenie płytki od łożyska paznokcia. Jeśli już dojdzie do rozdwajania paznokci, należy zadbać o ich kompleksowe wzmocnienie – zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Nie wystarczy jedynie skrócić paznokci i liczyć na to, że odrosną nam już zdrowe i ładne.
Łamliwe, rozdwajające się paznokcie stanowią defekt estetyczny, którego pozbycie się wymaga cierpliwości i regularnej, właściwej pielęgnacji. Bez względu na kondycję paznokci, warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę – wspomoże ona terapię paznokci już osłabionych oraz zapobiegnie powstaniu niekorzystnych zmian u osób cieszących się mocnymi, zdrowymi paznokciami. Komponowanie diety wzmacniającej paznokcie polega na włączeniu składników pokarmowych, które budują płytkę paznokcia. Co jeść na rozdwajające się paznokcie? Jakie składniki diety zadbają o zdrowy i piękny wygląd płytki paznokcia?
Minerały, które utwardzają, wzmacniają i zwiększają elastyczność płytki paznokciowej to: wapń, miedź, cynk, żelazo, krzem. Bardzo istotnym budulcem paznokcia jest białko, a zwłaszcza keratyna. Z dietą należy dostarczyć kompletu aminokwasów, ze szczególnym naciskiem na aminokwasy siarkowe – metioninę i cysteinę. Bogatymi ich źródłami jest mięso, nabiał, rośliny strączkowe oraz kiełki pszenicy. Nie należy zapominać również o nienasyconych kwasach tłuszczowych, zawartych m.in. w olejach roślinnych, awokado, orzechach, siemieniu lnianym, oraz rybach. Najważniejsze witaminy, które wzmacniają paznokcie i zapobiegają ich łamliwości to: witamina A i beta karoten, witamina C, witaminy z grupy B oraz witamina H, czyli biotyna. Wspomniane związki występują w dużych ilościach w warzywach i owocach, jajach, drożdżach, rybach, strączkach i produktach pełnoziarnistych. To najlepsze witaminy na paznokcie, których można dostarczyć dbając o zbilansowaną dietę.
Poza właściwie zbilansowaną dietą warto pomyśleć o suplementacji, by zatrzymać rozdwajanie paznokci. Stosując tabletki wzmacniające paznokcie dostarczamy wysokich dawek witamin i minerałów, co powinno zauważalnie wpłynąć na kondycję płytki paznokciowej. Najczęściej korzyścią ze stosowania takich suplementów jest także wzmocnienie włosów i upiększenie skóry.
Płytka paznokcia to około 100 – 150 warstw zbudowanych przede wszystkim z aminokwasów siarkowych – cysteiny i metioniny, a także kwasów tłuszczowych, wapnia, fosforu czy żelaza. Brak jakiegokolwiek z tych składników odbije się niekorzystnie na kondycji paznokci, prowadząc do osłabienia płytki paznokcia. Równie ważne są wszystkie te witaminy i minerały, które regulują metabolizm łożyska paznokcia, czyli obszaru położonego bezpośrednio pod płytką oraz macierzy paznokcia. Jeśli zatem chcesz zachować piękne i mocne paznokcie lub borykasz się z ich osłabieniem – zadbaj o dietę i suplementację.
Doustne preparaty na wzmocnienie paznokci dostarczać powinny wysokich dawek witamin i minerałów, mile widziane są także ekstrakty ziołowe. Takim składem wyróżniają się witaminy na paznokcie i włosy Hair Formula marki Cheers. W tym suplemencie diety nie znajdziesz syntetycznych dodatków, a naturalne witaminy i minerały oraz standaryzowane ekstrakty roślinne doskonale wzmacniające paznokcie. W składzie produktu wykorzystano kwas fosfatydowy, ekstrakty ze skrzypu polnego, pędów bambusa i palmy sabałowej. Produkt zapewnia również odpowiednią dawkę biotyny, selenu, krzemu i cynku.
Gdzie kupić suplement wzmacniający paznokcie i włosy? Polski producent suplementów diety Cheers umożliwia zakup swoich produktów w oficjalnym sklepie internetowym, w którym można szybko i sprawnie zamówić preparat Hair Formula. Te skuteczne witaminy na paznokcie i włosy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i zyskują bardzo dobre opinie zadowolonych klientów. Cena witamin na paznokcie Cheers podyktowana jest nie tylko bardzo wysoką jakością produktu, ale również kontrolą jakości preparatu i stosowaniem najnowocześniejszych technologii produkcyjnych. Wybierając Hair Formula dla swoich paznokci i włosów inwestujesz w skuteczne wzmocnienie paznokci od wewnątrz.
Witaminy na paznokcie przynoszą bardzo zadowalające efekty już po miesiącu stosowania – jednak taka kuracja powinna trwać minimum kilka miesięcy. Oczywiście najlepiej jest stale wzmacniać paznokcie, a także skórę i włosy, regularnie zażywając tabletki multiwitaminowe. Wyłącznie regularna pielęgnacja i wzmacnianie paznokci i włosów od wewnątrz przyniosą efekty i zapewnią zdrowy, piękny wygląd paznokci i włosów na dłużej.
W celu wzmocnienia paznokci warto sięgnąć po odżywki do paznokci, dostępne w postaci lakierów i olejków. Odżywki przeznaczone dla łamliwych i rozdwajających się paznokci, muszą uzupełnić niedobory krzemu, magnezu oraz kwasów tłuszczowych. Ponadto w swoim składzie zawierają keratynę, wapń i witaminy. Z kolei miękkość paznokci wymaga ich utwardzenia; odżywki dla miękkich paznokci zawierają pył diamentowy, jedwab, witaminy z grupy B, minerały oraz olejki odżywcze.
Należy unikać odżywek zawierających toluen, formaldehyd, plastyfikatory, rozpuszczalniki czy żywice formaldehydowe – substancje te osłabiają paznokieć, a dzięki znacznej penetracji w głąb płytki, mogą dostawać się do organizmu, wywierając szereg działań niepożądanych (toksycznych i rakotwórczych). Warto także zastosować naturalne metody pielęgnacji paznokci, zwłaszcza kąpiele w oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny, które bardzo korzystnie wpływają na rozdwajające się paznokcie.
Problemy z paznokciami mogą przybierać rozmaite formy – najczęściej jest to rozdwajanie paznokci, ale także kruche paznokcie, odbarwienia czy nadmierna miękkość płytki paznokciowej. Gdy zauważymy takie niekorzystne zmiany płytki paznokciowej, zaczynamy zastanawiać się, jak utwardzić paznokcie – i zapewne większość z nas sięgnie po zakupiony w drogerii preparat utwardzający. Jednak jest to działanie jedynie doraźne, które nie wyeliminuje przyczyn kruchości i rozdwajania paznokci – a tylko ich wyeliminowanie przyniesie pożądane efekty wzmocnienia paznokci.
Kruche paznokcie doskonale reagują na domowe zabiegi pielęgnacyjne z wykorzystaniem naturalnych składników.
Wybrane domowe metody na kruche paznokcie:
Bardzo istotne jest wypracowanie odpowiednich nawyków, które pozwolą uniknąć takich sytuacji jak rozdwajanie paznokci. Nawyki te to zakładanie rękawiczek ochronnych podczas stosowania detergentów, dokładne osuszanie skóry rąk oraz regularna aplikacja kremu do rąk i paznokci. Jak piłować rozdwajające się paznokcie? W czasie terapii wzmacniającej rozdwajające się paznokcie, najlepiej ograniczyć się do opiłowania płytki paznokcia na krótko oraz do stosowania preparatów pielęgnacyjnych.
Nie należy malować paznokci, gdyż lakier wysusza płytkę paznokcia. Dobrze jest ograniczyć się do regularnego nakładania odżywki utwardzającej lub odżywiającej. Odradza się zakładania tipsów żelowych lub hybrydowych. Niekiedy manicure hybrydowy kojarzony jest jako forma ochrony paznokci przed łamaniem, jednak paznokieć o ograniczonym dostępie powietrza robi się coraz słabszy. Ponadto działanie lampy UV oraz acetonowego zmywacza na płytkę paznokcia mocno ją wysusza i niszczy.
Przepisem na rozdwajanie paznokci jest połączenie odpowiednich nawyków, dobrze skomponowanej diety i odpowiednio dobranych suplementów diety zawierających witaminy na paznokcie.
https://portal.abczdrowie.pl/witaminy-na-paznokcie
https://wylecz.to/paznokcie/witaminy-a-paznokcie/
https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-nails
Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.
Napisz komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.