Wypadanie włosów – przyczyny i metody wzmocnienia włosów

Wypadanie włosów to proces fizjologiczny stanowiący jeden z etapów cyklu życia włosów. W fazie katagenu dochodzi do osłabienia włosa, jego ścieńczenia i wypadania, a następnie zastępowania go nowym włosem. Nie jest to proces zsynchronizowany, dotyczący jednocześnie wszystkich włosów na głowie – średnio w fazie katagenu znajduje się zaledwie kilka % włosów. Dziennie może wypadać do 100 – 150 włosów. Jeśli jednak tracimy ich więcej – warto zainteresować się przyczyną tego zaburzenia. Im szybciej zdiagnozujemy przyczynę nadmiernego wypadania włosów, tym większa szansa, że nie dopuścimy do znaczącego przerzedzenia fryzury lub całkowitego wyłysienia. Wypadające włosy mogą świadczyć przede wszystkim o niedoborach witaminowych, ale przyczyn jest znacznie więcej. Czy warto stosować witaminy na wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet? Jak zadbać o włosy i ograniczyć nadmierne wypadające włosy?

Wypadanie włosów – dlaczego włosy wypadają?

Stres i niewłaściwa dieta prowadzą do wypadania włosów

Kiedy zauważamy, że tracimy więcej włosów niż zwykle, najczęściej dopatrujemy się przyczyny takiego stanu rzeczy w przemęczeniu i stresie, a także wystąpieniu niedoborów witaminowo – mineralnych. Rzeczywiście – to powszechnie występujące przyczyny wypadania włosów. Wpływ stresu na włosy sprowadza się do nasilenia przewlekłego stanu zapalnego oraz zaburzeń hormonalnych, co nasila wypadanie włosów. Ponadto stres może zaburzać krążenie krwi – a niedotlenione mieszki włosowe oznaczają osłabione i wypadające włosy.

Niewłaściwie zbilansowana dieta prowadzić może do niedoborów minerałów i witamin – a ich pierwszym objawem bardzo często są osłabione włosy.

Mowa zwłaszcza o niedoborach następujących związków odżywczych:

 
Zbyt niski poziom tych związków odbija się niekorzystnie na kondycji nie tylko włosów, ale także skóry i paznokci. W takim przypadku powinna wystarczyć zmiana diety i uzupełnienie jej suplementami, by ograniczyć wypadanie włosów. Powinny być to preparaty zawierające najważniejsze witaminy i minerały dla włosów, a także wzmacniające ekstrakty ziołowe, np. ze skrzypu czy bambusa. Takie składniki znajdziesz w unikatowej formule dla włosów Hair Formula marki Cheers. To wyłącznie naturalne witaminy na wypadanie włosów, pozbawione syntetycznych dodatków i wyróżniające się doskonałą przyswajalnością. Hair Formula to suplement wzmacniający włosy, który sprawdzi się także w przypadku innych przyczyn wypadania włosów. Jakich?

Wypadające włosy efektem nieodpowiedniej pielęgnacji

wypadające włosy u mężczyznNadmierne wypadanie włosów bardzo często jest konsekwencją tego, że źle traktujemy swoje włosy. Stosowanie kosmetyków nieodpowiednich dla rodzaju włosów, nadużywanie zabiegów stylizujących, rozjaśniania czy farbowania – to podstawowe błędy. Narażenie włosów na działanie rozmaitych czynników uszkadzających, takich jak promieniowanie UV, chlorowana i słona woda, kosmetyki podrażniające skórę głowy, utleniacze zawarte w rozjaśniaczu czy farbie – powodują przesuszenie skóry głowy oraz włosów. Włosy pozbawione ochronnej warstwy lipidowej są bardziej narażone na utratę wody z głębokich warstw, co prowadzi do odwodnienia włosa, jego łamliwości, ścieńczenia oraz osłabienia.

Takie zmiany wraz z przesuszeniem skóry głowy i osłabieniem mieszków włosowych prowadzą do nasilonego wypadania włosów. Przyczyny te można łatwo wyeliminować, co powinno poskutkować poprawą stanu włosów. Wystarczy unikać czynników uszkadzających strukturę włosa oraz stosować kosmetyki naturalne, zawierające substancje o działaniu nawilżającym oraz odżywczym. Doskonale sprawdzają się emolienty, czyli lipidowe składniki kosmetyków o działaniu ochronnym i upiększającym. Warto wypróbować także kosmetyki domowej roboty, zwłaszcza wcierki, płukanki i maski wykonane z naturalnych składników.

Wypadanie włosów jako objaw zaburzeń zdrowotnych

W ostatnich latach obserwowany jest wzrost zachorowań na przewlekłe stany zapalne, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia hormonalne. Jedną z manifestacji tych chorób może być nasilone wypadanie włosów. Mowa m.in. o łysieniu androgenowym, łysieniu plackowatym, wypadaniu włosów w przebiegu niedoczynności tarczycy czy menopauzy. Terapia tego typu łysienia jest złożona i wymaga przede wszystkim wyleczenia choroby podstawowej. Wspomagająco warto zadbać o dietę i suplementację, zdrowy styl życia, unikanie stresu oraz właściwą regenerację i sen.

W przypadku łysienia androgenowego podstawą leczenia jest stosowanie miejscowe leków pobudzających krążenie krwi. Ma to na celu odżywienie mieszków włosowych i wzmocnienie włosów. Ponadto konieczne jest unormalizowanie poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Poza stosowaniem leków na receptę, można sięgnąć po ekstrakt z palmy sabałowej. Znaleźć go można we wspomnianym suplemencie na włosy Hair Formula. Palma sabałowa hamuje konwersję testosteronu do DHT, zauważalnie poprawiając kondycję włosów dotkniętych łysieniem androgenowym. W przypadku łysienia androgenowego, plackowatego i innych rodzajów utraty włosów pomocny może okazać się także kwas fosfatydowy. Ten bardzo rzadko spotykany w suplementach diety związek pobudza pracę mieszków włosowych i może skutecznie stymulować porost włosów.

Podsumowując – osłabienie i nadmierne wypadające włosy to problem o złożonym charakterze. Zawsze warto dbać o zbilansowaną dietę i właściwą pielęgnację włosów, co może pomóc utrzymać je w nienagannej kondycji. Jeśli jednak pojawi się problem z wypadaniem włosów – warto udać się do trychologa w celu zdiagnozowania przyczyn problemu. Poza zaleconą przez specjalistę terapią nadal aktualna jest konieczność odpowiedniego odżywiania się i suplementacji. Dostarczenie cennych składników odżywczych i budulcowych zawsze przyczyni się do wzmocnienia włosów i może pobudzić porost włosów i ograniczyć ich wypadanie.

Wypadanie włosów u mężczyzn – nie tylko łysienie androgenowe

wypadanie włosów u mężczyznNiektórzy uważają, że łysina dodaje mężczyznom powagi, a niektórzy nawet twierdzą, że łysina u panów jest atrakcyjna. Nie brakuje jednak mężczyzn, którzy wpadają w panikę na widok powiększających się zakoli czy przerzedzeń na czubku głowy. Niektórzy panowie doświadczają zauważalnego przerzedzenia fryzury już około 20. roku życia, a inni nawet w podeszłym wieku mogą cieszyć się bujną fryzurą. Od czego to zależy? Jakie są przyczyny osłabienia i wypadania włosów u mężczyzn?

Łysienie androgenowe – jedna z głównych przyczyn wypadających włosów u mężczyzn

Nie brakuje mężczyzn, którzy około 20 – 30. roku życia zauważają pogłębienie się zakoli na skroniach. Z czasem przerzedzenia obejmują także czubek głowy – i ostatecznie dochodzi do całkowitej utraty włosów na większości powierzchni głowy. Tak przebiega łysienie androgenowe – utrata włosów uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi. Na skutek wystąpienia mutacji dochodzi do nasilonej konwersji testosteronu do DHT, czyli dihydrotestosteronu, aktywnego metabolitu. Ponadto na skutek mutacji dochodzi do zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na działanie DHT. Prowadzi to do miniaturyzacji mieszków włosowych, a to przekłada się na ścieńczenie włosów, ich osłabienie i wypadanie. Jeśli w rodzinie występowały przypadki łysienia androgenowego – z dużym prawdopodobieństwem Ty także będziesz borykać się z tym problemem.

Inne przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Spory odsetek mężczyzn dotknięty jest łysieniem pospolitym – to uwarunkowana genetycznie utrata włosów. W przeciwieństwie do łysienia androgenowego, które jest łysieniem uleczalnym, łysienie pospolite prowadzi do nieodwracalnej utraty włosów. Tego procesu nie można powstrzymać – po prostu około 40. roku życia włosy stopniowo wypadają, a na ich miejsce nie pojawiają się nowe.

Łysienie plackowate to kolejna przyczyna wypadania włosów u mężczyzn. U jej podstaw leżą stany zapalne oraz autoimmunologiczne, które generują zaburzenie pracy mieszków włosowych. Oczywiście wypadanie włosów u mężczyzn generowane jest także niezdrowym stylem życia, niewłaściwą dietą, stosowaniem używek, brakiem snu czy stresem.

Wypadanie włosów po ciąży – czy można go uniknąć?

wypadające włosyPrzyczyny łysienia u kobiet są bardzo zróżnicowane. Bardzo często jest to niewłaściwa pielęgnacja włosów i nadużywanie zabiegów stylizujących, stres, niedobory pokarmowe czy zaburzenia hormonalne (np. towarzyszące menopauzie czy odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej). Każdej kobiety dotyczyć może ponadto jeszcze jeden typ łysienia – łysienie poporodowe. Każda młoda mama dotknięta zostaje nadmiernym wypadaniem włosów po ciąży. Na szczęście problem ten ma charakter czasowy i mija samoistnie.

Jak hormony wpływają na nasze włosy?

Aby zrozumieć przyczyny łysienia poporodowego, a także innych rodzajów łysienia bezpośrednio związanych z hormonami (np. łysienia androgenowego), warto wiedzieć jak ogromny wpływ na stan włosów mają hormony. Kluczowe znaczenie ma poziom hormonów płciowych – żeńskich estrogenów oraz męskich androgenów. W dużym uproszczeniu – estrogeny wywierają bardzo pożądany wpływ na włosy, prowadząc do ich zagęszczenia, pogrubienia i wzmocnienia. Z kolei androgeny prowadzą do osłabienia włosów i ich nadmiernego wypadania.

Wzrost włosów, ich wypadanie i zastępowanie nowymi włosami determinowane jest przebiegiem fizjologicznego cyklu życia włosa. Najdłuższa jego faza to trwający od 6 do 8 lat anagen, czyli faza wydłużania włosa. Kolejnym etapem jest katagen, czyli okres przejściowy. Wtedy włos ulega osłabieniu i ścieńczeniu. Natomiast podczas telogenu, czyli fazy spoczynku trwającej 2 – 4 miesiące, włosy wypadają. Estrogeny hamują przejście włosa w fazę katagenu – zatem wysokie stężenie żeńskich hormonów płciowych sprzyja pięknemu i zdrowemu wyglądowi włosów. Tak dzieje się m.in. podczas ciąży czy stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Z kolei androgeny sprzyjają miniaturyzacji mieszków włosowych, skracają czas trwania anagenu oraz są przyczyną wypadania włosów w nadmiernej ilości. U kobiet łysienie androgenowe może wynikać zarówno ze wzrostu stężenia męskich hormonów płciowych, jak i spadku stężenia estrogenów i zaburzenia proporcji między żeńskimi i męskimi hormonami. Ma to miejsce m.in. w przebiegu menopauzy, zespołu policystycznych jajników, zespole Cushinga.

Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny

Podstawową przyczyną łysienia poporodowego są zmiany hormonalne. Jak już wspomniano, okresowi ciąży towarzyszy podwyższony poziom estrogenów, co zauważalnie poprawia kondycję włosów. Jednak po porodzie poziom estrogenów gwałtownie spada, a włosy zaczynają wypadać. Jest to tym dotkliwsze, że przez dziewięć miesięcy trwania ciąży kobieta przyzwyczaiła się do bujnej fryzury. Po porodzie wypadają zarówno te włosy, które wypadłyby normalnie w tym czasie, ale także te, które nie wypadały przez cały okres ciąży. Ponadto wzrasta poziom prolaktyny – hormonu regulującego laktację, który niestety wpływa niekorzystnie na wypadające włosy u kobiet.

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi utracie włosów po porodzie jest stres, brak snu, a także towarzyszące niekiedy ciąży czy okresowi laktacji niedobory pokarmowe. Wszystko to prowadzi do wypadania włosów po ciąży, które najczęściej rozpoczyna się około dwóch miesięcy po porodzie.

Czy można zapobiec poporodowemu łysieniu?

Poporodowa utrata włosów to zjawisko, które dotyczy każdej młodej mamy. Nie da się uniknąć charakterystycznych dla okresu ciąży i połogu zmian hormonalnych. Nasilona utrata włosów po porodzie mija samoistnie – po około roku od porodu. Można jednak wzmocnić włosy tak, aby ich utrata nie była bardzo dotkliwa. Już w okresie ciąży warto zadbać o właściwą, naturalną pielęgnację włosów, która wzmocni włosy i odżywi je. Także po porodzie warto pamiętać o ziołowych wcierkach do włosów, naturalnych maskach, masażu skóry głowy.

Bardzo ważne jest dostarczenie wraz z dietą witamin i minerałów odżywiających włosy. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, można dodatkowo sięgnąć po suplementy wzmacniające włosy.

Kompleksowe odżywienie i wzmocnienie włosów przyspieszy ich odrastanie w momencie, gdy poziom hormonów ulegnie normalizacji i fryzura zacznie odzyskiwać swoją dawną objętość. Dieta, witaminy na wypadanie włosów, preparaty na porost włosów, właściwa pielęgnacja oraz odpoczynek – to pomoże ograniczyć wypadanie włosów po ciąży i szybciej cieszyć się piękną fryzurą.

Witaminy na wypadanie włosów – odżywią włosy, skórę i paznokcie

witaminy na wypadanie włosówLecznicza moc roślin znana jest od setek lat. Dziś także z powodzeniem stosujemy fitoterapię w medycynie czy kosmetyce. Jednocześnie wiemy coraz więcej o kluczowej roli diety w zachowaniu zdrowia i urody. Zbilansowana dieta, suplementacja oraz stosowanie ziół to doskonały sposób na wzmocnienie włosów – zarówno w ramach terapii łysienia, jak i jego profilaktyki. Jakie witaminy, minerały i zioła okazują się być najskuteczniejsze w pielęgnacji włosów? Jak wzmocnić włosy naturalnymi metodami?

Systematyczne stosowanie ziół pomaga kompleksowo wzmocnić włosy, odżywić je oraz złagodzić podrażnienia skóry głowy. Zioła dostarczają witamin, minerałów, olejków eterycznych czy antyoksydantów, które działają wielokierunkowo.

Wielokierunkowe działanie witamin, minerałów, olejków eterycznych i antyoksydantów:

 
Takiego kompleksowego działania ziół doświadczymy zarówno pijąc napary czy sięgając po wysokiej jakości suplementy diety, jak i wykorzystując zioła do zewnętrznej pielęgnacji włosów. Co najlepiej stosować na wypadające włosy? Które zioła zawierają witaminy na wypadanie włosów?

Zioła szczególnie łaskawe dla naszych włosów to:

 
Warto pić napary ze wspomnianych ziół, stosować tabletki zawierające ekstrakty ziołowe, a także wykonywać płukanki czy wcierki do włosów. W ten sposób skutecznie odżywimy mieszki włosowe – a to przełoży się na ograniczenie wypadania włosów i zintensyfikowanie tempa ich porostu.

Odpowiedź na pytanie „co stosować na wypadające włosy” jest prosta: zioła, minerały i witaminy, których dostarczysz zarówno z dietą, jak i suplementami. Jeśli zauważasz nasilone wypadanie włosów – witaminy w tabletkach powinny być stale suplementowane. Najlepiej sprawdzi się biotyna – najważniejsza dla włosów witamina z grupy B, a także selen czy cynk. Tych pierwiastków bardzo często brakuje w naszej diecie, zatem dostarczenie ich z suplementem to doskonałe rozwiązanie. A jeśli – tak jak w suplemencie diety Hair Formula – witaminy i minerały występują razem z ekstraktami ziołowymi, wtedy suplementacja kompleksowo wzmocni włosy, a także skórę i paznokcie. Postaw zatem na suplement na włosy najwyższej jakości, zawierający naturalne witaminy na wypadanie włosów, a wkrótce zauważysz poprawę kondycji włosów.

Źródła wiedzy:

https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/wypadanie-wloso-jakie-sa-przyczyny-zlej-kondycji-wlosow-aa-4tXS-aPnv-iVG2.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Hair_loss
https://www.health.com/health/gallery/0,,20727114,00.html

Dietetyk i certyfikowany ekspert żywienia i ketozy. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i zdrowej diety, propagatorka trendu clean label, praktyk diety ketogenicznej i postu przerywanego. W pracy i życiu prywatnym stawia na brak kompromisów – sięga wyłącznie po produkty i suplementy diety najwyższej jakości.

Napisz komentarz

Twój koszyk
0