Jak obniżyć poziom glukozy domowym sposobem?

Cukrzyca to choroba, z którą boryka się coraz więcej osób na całym świecie. Jednym z głównych jej objawów jest podwyższony poziom glukozy we krwi, wielomocz, zwiększone łaknienie, gorsze gojenie się ran, zaburzenia widzenia, częstsze infekcje. Choroba dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych, dlatego tak ważne jest, aby kontrolować poziom cukru we krwi i utrzymywać go na właściwym poziomie. W tym artykule omówię sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi, w tym przede wszystkim naturalne sposoby, które łatwo można zastosować w domu.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Prawidłowy poziom glukozy we krwi może się różnić w zależności od historii zdrowotnej pacjenta tzn. obecnego stanu zdrowia, pory badania, ostatnio spożytych posiłków itp.

Poniżej przedstawiam wartości poziomu glukozy we krwi dla osób dorosłych bez cukrzycy:

  1. Na czczo (przed posiłkiem): 70-100 mg/dl (3.9-5.6 mmol/l).
  2. Po spożyciu posiłku: poniżej 140 mg/dl (7.8 mmol/l) po 2 godzinach od rozpoczęcia posiłku.

 

Dlaczego ważne jest, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi?

Podwyższony poziom cukru we krwi – hiperglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Jest to charakterystyczne dla cukrzycy typu 1 i 2, ale może również występować w innych stanach, takich jak stany przedcukrzycowe, niektóre choroby endokrynologiczne czy też stosowanie niektórych leków.

Jeśli hiperglikemia nie zostanie leczona, może doprowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia. Długotrwałe wysokie poziomy glukozy we krwi mogą przyczynić się do uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów i narządów. Mogą wystąpić powikłania, takie jak:

  1. Choroby serca i układu krążenia, w tym zawał serca i udar mózgu.
  2. Niewydolność nerek.
  3. Uszkodzenie nerwów (neuropatia), które może prowadzić do bólu, drętwienia i osłabienia kończyn.
  4. Problemy z widzeniem, włączając w to ślepotę.
  5. Infekcje skóry i trudno gojące się rany, które mogą prowadzić do owrzodzeń i gangreny.

 

Objawy hiperglikemii mogą obejmować:

  1. Nadmierne pragnienie i uczucie suchości w ustach.
  2. Wzmożone oddawanie moczu.
  3. Wzmożone uczucie głodu.
  4. Utrata wagi pomimo zwiększonego apetytu.
  5. Zmęczenie i osłabienie.
  6. Zaburzenia pamięci i „mgły” umysłowe.
  7. Zaburzenia widzenia.
  8. Wolno gojące się rany.

 
Ważne jest monitorowanie poziomu glukozy we krwi, przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących diety i regularne przyjmowanie leków, jeśli zostały przepisane. W przypadku wystąpienia objawów hiperglikemii lub niepokojących zmian w poziomie glukozy we krwi, należy skonsultować się z lekarzem w celu odpowiedniego leczenia.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Przede wszystkim warto zredukować spożycie węglowodanów prostych, takich jak cukier, słodycze, produkty z oczyszczonej mąki pszennej np: chleb, makaron oraz przetwory mączne – pierogi, kluski. Warto też sięgnąć po produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które powodują mniejszy skok cukru we krwi. Należą do nich:

 
Dodatkowo warto stosować zioła i napary takie jak np. kozieradka oraz morwa biała, które pomagają w obniżaniu poziomu cukru. Zaburzenia hiperglikemii często powodują wzrost masy ciała, dlatego warto do diety włączyć także zioła na odchudzanie, które korzystnie wpływają na poziom glukozy we krwi.

Jakie zioła pomagają w obniżeniu poziomu cukru we krwi?

Oto kilka ziół i naparów, które są tradycyjnie używane do obniżania poziomu cukru we krwi.

 

Sposoby na obniżenie cukru

Produkty zbożowe powinny stanowić podstawę diety osób z cukrzycą. Bardzo ważna jest tu jednak dawka, ponieważ niektóre rodzaje zboża mogą powodować gwałtowny wzrost glukozy we krwi. Dobrym rozwiązaniem są produkty pełnoziarniste:

 

Czy cukier można obniżyć naturalnymi sposobami?

Jak obniżyć cukier domowym sposobemNajlepsze naturalne sposoby na obniżenie cukru we krwi to przede wszystkim dieta i aktywność fizyczna. Warto też sięgnąć po zioła, jak np. kozieradkę czy cynamon. Działają one przede wszystkim poprzez spowolnienie metabolizmu glukozy.

Czy cynamon może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi?

Tak, cynamon jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na obniżenie poziomu cukru we krwi. Związek chemiczny zawarty w cynamonie powoduje, że glukoza jest transportowana do komórek szybciej, co z kolei pozwala na zredukowanie poziomu cukru.

Czy istnieją napoje, które pomagają w obniżaniu poziomu cukru we krwi?

Tak, istnieją napoje, które pomagają w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Najlepszymi napojami są woda i herbaty ziołowe, o których pisałam w pierwszej części artykułu. Niewyrównany poziom cukru we krwi  powoduje, że organizm za wszelką cenę chce się pozbyć nadmiaru glukozy z organizmu, przez co uruchamia ośrodek pragnienia w mózgu oraz zwiększa filtrację nerkową. Istotnym elementem leczenia zaburzeń hiperglikemii jest odpowiednie nadwodnie i diureza. Warto zatem włączyć pokrzywę, która ma nie tylko działanie moczopędne – sprawdź co daje picie pokrzywy.

W przypadku innych napojów, jak np. soki owocowe, warto zwracać uwagę na zawartość  cukru, zarówno tego naturalnego, wynikającego z zawartości owoców oraz cukru dodanego, ponieważ jego zbyt wysoka zawartość doprowadzi do szybkiego wzrostu glukozy we krwi. Zalecanym napojem w zaburzeniach prawidłowego poziomu cukru we krwi jest napar z imbiru. Imbir jest korzeniem, który ma właściwości przeciwzapalne i może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Można go dodawać do potraw, napojów lub przyjmować w postaci naparu.

Jak zapobiegać wysokiemu poziomowi cukru we krwi?

Dieta osób z cukrzycą typu 2 powinna być zbilansowana i bogata w błonnik. Ważne jest, aby unikać cukru i innych produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Zaleca się spożywanie produktów pełnoziarnistych, dużej ilości warzyw, owoców jagodowych oraz chudego mięsa i ryb. I należy pamiętać, że nieprawidłowe nawodnienie u diabetyków może mieć zdecydowanie poważniejsze konsekwencje niż u osób zdrowych, dlatego jeżeli cierpisz na hiperglikemię sprawdź ile powinno się pić wody .

Twój koszyk
0